Kaftancıoğlu’na ceza neye hizmet: Adalete mi halka mı, siyasete mi?

Karar Gazetesi Yazarı Akif Beki'nin bugünkü (13.05.2022)''Kaftancıoğlu’na ceza neye hizmet: Adalete mi halka mı, siyasete mi?'' başlıklı yazısı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na, hepsi eski tarihli tivitleri nedeniyle 5 ayrı suçtan toplam 9 yıl 8 ay hapis cezası verilmişti.

Yargıtay, 2 davayı düşürdü. Kalan 3’ünden 4 yıl 11 aylık cezayı ise onadı. Devamında siyasetten yasaklanması bekleniyor.

Ceza alan tivitlerinden birini, “Bizi işte bu kafa yoksullaştırdı” başlığıyla yazmıştım.

Buyurun, o yazıyı hatırlayalım:

“PKK’lı Sakine Cansız’ın ardından attığı tivit, Kaftancıoğlu’nu terörist yapıyorsa...O gün attığı manşetler, iktidar medyasını kim bilir ne yapar!

Sakine Cansız ve arkadaşlarının Diyarbakır’daki kalabalık cenazesi, Sabah gibi gazetelerde “Hepimiz Barışız” manşetleriyle verilmişti.

Paris’te öldürülen PKK’lıların cenazesi için, “Barışın gövde gösterisi tüm Türkiye’nin umudunu yansıttı” deniyordu.

Spotlarda “Binlerce kişi siyah yas kıyafetleri giydi, beyaz barış kaşkolları taktı, beyaz barış güvercinleri uçuruldu, kürsüden barış sloganları haykırıldı” yazıyordu.

Oysa aynı cinayetler için sadece “insanlık kaybetti” diye tivit atmıştı. Kaftancıoğlu, terör örgütü propagandasından ceza aldı. Hem de 6 yıl sonra. Hem de CHP İstanbul İl Başkanı olduktan sonra açılan soruşturma ve İstanbul seçimlerini partisi kazandıktan sonra başlayan davada.

Kaftancıoğlu’nun tiviti, terörü övmek ve propagandasını yapmak suçuysa o manşetler nedir, siz söyleyin.

Yargının siyasallaşmadığına...Mahkemelerin bağımsız ve tarafsız karar verdiğine...İktidarınsa terörle mücadeleyi muhalefetle mücadeleye alet ve istismar etmediğine kim inanır!”

Yargıtay’a da ‘bu kadarı çok fazla’ geldi ki, terör propagandasından cezayı bozduğu anlaşılıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cahit Özkan’a haksızlık 17 Mayıs 2022 | 1.117 Okunma Şehre gelen ya eski kumpasların filmiyse 14 Mayıs 2022 | 1.145 Okunma Kaftancıoğlu’na ceza neye hizmet: Adalete mi halka mı, siyasete mi? 13 Mayıs 2022 | 584 Okunma Mültecileri ‘gönderecek’ rolüne de ‘göndermeyecek’e de iktidar talip 12 Mayıs 2022 | 420 Okunma Konut baronlarını bekleyen suçlama 11 Mayıs 2022 | 1.492 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar