Gavs hazretleri aşk ve iktidar

Tevhit inancı; Allah’tan başka ilah tanımaz, başka yardımcılara başvurulmasına da izin vermez. 5 vakit namazda Fatiha suresi okunuyor. Her gün “Yalnız sana ibadet eder ve yalnız senden yardım dileriz” ayetini tekrarlayan bir Müslüman, nasıl olur da...

Madem rağbet var, edebiyat Nobel’ini alan Amerikalı şair Louise Glück dizeleriyle başlayalım. Witchgrass’tan:

“İkimiz de biliyoruz/eğer bir tanrıya tapıyorsan/ sadece bir düşmana ihtiyacın olur...” 

Okuduğum şiirleri didaktik geldi bana, fazla düz ve yalınkat. Hatta kuru ve yavan. 

Fakat Yasemin Çongar, Glück külliyatına hakim. Lise yıllarından beri tanırmış. Şairin doğrudanlığında sığlık değil, çok anlam katmanları saklandığını yazdı.

Okuduğum onun mu, Can Yücel’e ya da Borges’e mal edilen sahte şiirler gibi bir yaygın yanlışlık eseri olarak mı öyle biliniyor? 

Daha bundan bile emin olamazken külliyatını hatmetmiş bir kalemle tartışacak değilim. Kaldırdığınızda, Glück dizelerinin dolaysız yüzeyinin altından gizli ve derin dehlizler çıktığını varsayıyorum.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Aşklarımız kadar siyasetimiz de grandiyözdür abiler! 24 Ekim 2020 | 1.202 Okunma İşsizliği düşürmeye bir formül daha 23 Ekim 2020 | 367 Okunma Dünya askısına da mı ekmek çıkarıyoruz? 22 Ekim 2020 | 1.048 Okunma İktidar kimseden çekmedi kendi dilinden çektiği kadar 21 Ekim 2020 | 3.194 Okunma Payitaht Abdülhamid’den “Akif” açıklaması 20 Ekim 2020 | 1.955 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar