‘Devlet içinde devlet’ meselesi

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçerken İçişleri'nden alınıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verilen kadim bir genel müdürlük var: Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü. Yeni adıyla Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü. Bünyesinde bir de belediyeler daire başkanlığı bulunduruyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Devlet içinde devlet olmanın bir anlamı yok, gücü dağıtmak olur" deyince... 

İçişleri Bakanı Soylu, muhalefet belediyelerinin yardım kampanyalarındaki niyetin kendisini işkillendirdiğini söyleyince...

Yerel yönetim, mahalli idare gibi lafları ağza bile almanın devletin arkasından iş çevirmek, bölücülük filan olduğu vehmine kapılan zıpçıktılar türedi. 

Nereden icap ettiğinden şüphelenenler için hatırlatıyorum, resmi tanımlardır bunlar. Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde dahi geçiyor. Mahalli idareler devletin içinde, parçası zaten, ne zannetmiştiniz?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kazanan demokrasi kaybeden darbecilikti güya 06 Haziran 2020 | 2.112 Okunma Barolara çok seslilik getireceklermiş 05 Haziran 2020 | 3.036 Okunma Rüşvet soruşturması hep CHP’ye mi düşer usta? 04 Haziran 2020 | 4.401 Okunma Transfer yasağı partilere endekslense ya! 03 Haziran 2020 | 3.801 Okunma Trump’a FETÖ darbesi mi yapılıyormuş? 02 Haziran 2020 | 5.763 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar