Boş baklava ve cazcı hafız

Karar Gazetesi Yazarı Akif Beki'nin bugünkü (03.05.2022)''Boş baklava ve cazcı hafız'' başlıklı yazısı.

Ramazan’ın son günleri Elazığ’daydı, Belediye Başkanı Şerifoğulları ile depremzedeler arasındaki TOKİ diyaloglarını hatırlarsınız.

Duşakabinin girilemeyecek kadar dar olduğundan şikayet eden kadına Başkan, “senin önceki evinde duşakabinin mi vardı” diye çıkışıyordu. Depremzede de yemin billah daha önce duşakabini olduğuna inandırmaya uğraşıyordu.

Bir başka depremzedeye ise “buna da dua etmeyen başka hiçbir şeye dua etmez” şeklinde terslenirken görülüyordu Başkan.

Yani başlarından fazlaydı ama nimet bilip öperek başlarına koyacak yerde onlar yine de tepki gösteriyorlardı.

İktidarın merkezindeki refleks, taşradaki temsilcilerine de sirayet etmiş ki...Başkan, TOKİ konutlarını halka çok görüyor, aşağıladığının da farkında değil.

Fakat bu seçkinci tepeden bakış, Mehmet Ocaktan’ın Karar’daki ‘cazcı hafız’ yazıları kadar ilgi çekmedi.

Halkın, ömründe görmediği zenginliği, refahı kendi dönemlerinde yaşadığını düşünüyor iktidar elitleri. Bu yüzden de iktidarlarından memnun olmayanları anlamakta zorlanıyorlar.

Hayat bir parça pahalandı, alım güçleri azıcık düştü diye bu nankörlük yapılır mı!

Sorun memnuniyetsizlerdeydi, tatminsiz ve şükürsüzdüler yönetici elitlerin gözünde. Hiçbir şeyi beğenmeyen, iş varken çalışmayıp işsizlikten yakınanlara ne yapsan yaranamazdın...

Bayram arifesi ucuz baklava kuyruğuna girenler var diyelim. Var ki kuyruğuna giriyorlardı, nankörlüğün alemi neydi!

Boş baklavanın icat edildiği ülkeden söz ediyoruz. İyisi ve dolusunun kilosu, 200 liralardan başlıyor. Ucuza kaçanı, 100 liralardan. Önünde kuyruk oluşansa 100 liranın altına satılıyordu, yaklaşık yarı fiyatına. Hesap edin alım gücünün nerelere geldiğini.

AK Parti’den önceki bayramlarda baklava mı görmüşlerdi ki, şimdi boş baklavadan yakınacaklar değil mi!

Dedim ya yoksullaşmadan şikayet de halka çok görülüyor, boş baklava bile başa kakılıyor ve bu tavır, Ocaktan’ın ‘caz dinleyen hafız’ temalı yazıları kadar dahi yadırganmıyor artık.

‘Af ve mağfiret ayı’ Ramazan’da insanların allem kallem müebbede, 18 yıla mahkum edilmesi...Ya da Suudi konsolosluğundaki Kaşıkçı Cinayeti davasının Suudi Arabistan’a devri filan...Birkaç Pegasus çalışanı gencin Kadir Gecesi paylaşımındaki densizlik kadar haksız ve hukuksuz bulunup infial uyandırmadı.

Kıssadan hisse; bu devirde adaletsizlik görünce başını öbür tarafa çevirerek boş baklavaya kanaat getirip şükredecek ama asla ‘cazcı hafız’ olmayacaksın.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şehre gelen ya eski kumpasların filmiyse 14 Mayıs 2022 | 1.120 Okunma Kaftancıoğlu’na ceza neye hizmet: Adalete mi halka mı, siyasete mi? 13 Mayıs 2022 | 580 Okunma Mültecileri ‘gönderecek’ rolüne de ‘göndermeyecek’e de iktidar talip 12 Mayıs 2022 | 418 Okunma Konut baronlarını bekleyen suçlama 11 Mayıs 2022 | 1.492 Okunma Dışarıdaki kardeşken içerideki nasıl düşman! 10 Mayıs 2022 | 1.368 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar