Hani bunlar ‘sevgi pıtırcığı’ydı?

Budizm, nüfusa göre dünyanın dördüncü dini. Ahiret ve Tanrı inançları yok diye biliniyor ama belli mistik öğreti ve felsefelerle New age dinler gibi kendine göre bir inanç sistematiği var. Buda öğretilerinin...

Budizm, nüfusa göre dünyanın dördüncü dini. Ahiret ve Tanrı inançları yok diye biliniyor ama belli mistik öğreti ve felsefelerle New age dinler gibi kendine göre bir inanç sistematiği var. Buda öğretilerinin Hinduizm ve paganizmle bulaştırılarak sözde “insana tapan” bir putçuluğa evirilmiş hali de denilebilir.

Budizm, özellikle 1. Ve 2. dünya savaşlarından sonra 70 milyon insanı katleden Batılı Hristiyan ülkelere karşı oluşan tepkisellikten faydalanarak daha da kitleselleşti.

***

Batılı medyanın sürekli propagandasını yaptığı, yine Batılı artist ve şarkıcıların “Hümanizmin zirvesi” diye nitelediği Budizm, Batı'da her geçen gün daha da çok taraftar buluyor. Batı medyası Budizmi insanlara, “tek tanrılı dinlerin katı kurallarına karşı mistik ve içsel bir yolculuk” olarak sunuyor.

Budizm güzellemelerinde, bu dinin psikoloji ve felsefeyi kapsadığı, insan sevgisi, huzur ve barış içinde yaşanacak dünyaya giden yol olduğu, Budist olanların birer “sevgi pıtırcığına” döneceği ve acıdan kurtuluş yolu olduğu öne sürülüyor.

Anlatılana göre kafasını kazıyan ve elinde bir kapla sadece dilencilik yapan Budist rahiplerin çalışması ve mülk sahibi olması da yasaktır. Günlük yemeklerini de dilenerek bulurlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Diriliş destanı! 15 Temmuz 2018 | 76 Okunma Para çok, ya şeref? 23 Mart 2018 | 156 Okunma ‘Zincirleri kırıyoruz!’ 05 Mart 2018 | 139 Okunma test 05 Şubat 2018 | 207 Okunma ‘Sarı simsar’ kendini yakacak! 08 Aralık 2017 | 101 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar