UCM’nin kararı hukuki midir siyasi mi?

 Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Kerim Han, İsrail işgal rejimi başbakanı Benyamin Netanyahu ve işgal rejiminin sözde “Savunma” Bakanı Yoav Gallant ile, İslami Direniş Hareketi’nin Gazze...

 

Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Kerim Han, İsrail işgal rejimi başbakanı Benyamin Netanyahu ve işgal rejiminin sözde “Savunma” Bakanı Yoav Gallant ile, İslami Direniş Hareketi’nin Gazze Şeridi’ndeki lideri Yahya Sinvar, hareketin askeri kanadı durumundaki İzzettin Kassam Tugayları’nın lideri Muhammed Dayf ve hareketin Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye hakkında “soykırım” ve “insanlığa karşı suç işleme” gerekçesiyle tutuklama emri çıkarılması talebinde bulunduğunu duyurdu. 

Karar her ne kadar siyonist katillerin ele başlarından bazılarını kapsıyor olmasından dolayı ilk bakışta sıcak ve olumlu geliyor olsa da hukukun mantığına tamamen terstir. Dolayısıyla birtakım siyasi sebeplere binaen çıkarılmış karardır. 

Bir soykırım suçu ve insanlığa karşı suç işlendiği açıktır. Zaten bu konuda Uluslararası Adalet Divanı’nda açılmış olan dava da devam ediyor. Ancak Uluslararası Adalet Divanı’nın bu konuda izlediği tavrın da hukuk mantığına uygun olduğu söylenemez. 

Soykırım suçunun işlenmesi bu suçtan dolayı mağdur...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD, Dövüşen Hakem 15 Haziran 2024 | 47 Okunma ABD’nin amacı ateşkes mi işgalciyi kurtarmak mı? 14 Haziran 2024 | 70 Okunma Nuseyrat katliamı ve siyonizm vahşeti 13 Haziran 2024 | 1.175 Okunma Hindistan seçimlerinin sonuçları ve Müslümanlar 08 Haziran 2024 | 200 Okunma Direniş vahşetin değil, vahşet direnişin gerekçesidir 07 Haziran 2024 | 83 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar