Suud zindanlarındaki Filistinliler

Suudi Arabistan’ın sergilediği vahşet yüzünden ortalıktan kaybolan tek kişi Cemal Kaşıkçı değil. Yahut kendilerinden hukuki anlamda suç kategorisine girecek herhangi bir fiil veya söz sadır olmadığı...

Suudi Arabistan’ın sergilediği vahşet yüzünden ortalıktan kaybolan tek kişi Cemal Kaşıkçı değil. Yahut kendilerinden hukuki anlamda suç kategorisine girecek herhangi bir fiil veya söz sadır olmadığı halde bu ülkenin zindanlarında tutulanlar sadece, ülkedeki zulüm siyasetini tasvip etmeyen ilim ve fikir adamları değil. Onlarca Filistinli de sadece Filistinli olmalarından veya Filistin’deki haklı ve meşru direnişe olumlu yaklaşmalarından dolayı aylardan beri Suudi Arabistan’ın zindanlarında tutuluyorlar. Bu insanlara karşı Suudi Arabistan’ın sergilediği tavır işgalci siyonist rejimin sergilediği tavırdan hiç farklı değil. Hatta Suud rejiminin işgalci siyonist rejimin Arabistan Yarımadası’ndaki jandarması olduğunu iddia etsek hiç de mübalağa etmiş olmayız. 

Avrupa Akdeniz İnsan Hakları Gözlem Merkezi 6 Eylül Cuma günü yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’da onlarca Filistinlinin, zorbaca uygulamalar sonucu kayıplara karıştığını onlardan aylardan beri haber alınamadığını, bunların genellikle zindanlarda tutulduğunun tahmin edildiğini dile getirerek Suud yönetiminden bu insanların nerede oldukları hakkında bir an önce bilgi vermesini ve onları en kısa zamanda serbest bırakmasını istedi. 

Merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde olan Avrupa Akdeniz İnsan Hakları Gözlem Merkezi yaptığı açıklamada tutuklanan Filistinlilerin kesin sayısının bilinemediğini ancak şimdiye kadar ortalıktan kaybolan 60 Filistinlinin isminin tespit edildiğini dile getirdi. 

Açıklamada son birkaç ay içinde çocukları Suudi Arabistan’da ikamet ederken veya bu ülkeyi ziyaret ettikleri sırada tutuklanan yahut zorbalığa maruz kalarak ortadan kaybolan 11 Filistinli ailenin şahitliğine başvurulduğu belirtildi. Tutuklananlar arasında öğrenciler, akademisyenler ve iş adamları bulunuyor.

Avrupa Akdeniz İnsan Hakları Gözlem Merkezi İletişim ve Basın Sorumlusu Selin Yaşar, Filistinlileri hedef alan tutuklama kampanyasının Suudi Arabistan’ın uzun süreden beri sürdürdüğü insan hakları ihlallerinin bir parçası olduğuna dikkat çekti.

Suud rejiminin zindanda tuttuğu Filistinliler arasında Hamas’ın Suudi Arabistan ile irtibatını takip eden ve bu hareketin ileri gelenlerinden olan 81 yaşındaki Dr. Muhammed Salih El-Hudari de var. Hamas, onun özgürlüğüne kavuşturulmasını sağlamak için resmi düzeyde bazı girişimlerde bulunduğu için son günlere kadar onunla ilgili haberleri gündeme getirmedi. Yaptığı girişimlerin sonuç vermesini ve Hudari’yle birlikte diğer Filistinlilerin de özgürlüklerine kavuşmalarını umuyordu. Ama maalesef yaptığı girişimlerden sonuç alamayınca konuyla ilgili açıklama yaptı ve olayı medya gündemine taşıdı. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sisi zulmü bayram seyran tanımıyor 01 Ağustos 2020 | 206 Okunma Hacc zirvesinin olmadığı Kurban bayramı 31 Temmuz 2020 | 30 Okunma Tunus’ta siyasi kriz 30 Temmuz 2020 | 395 Okunma Mısır Meclisi’nin Sisi’ye yetki vermesi 25 Temmuz 2020 | 141 Okunma Arap diktatörlerin Ayasofya tepkisi 24 Temmuz 2020 | 372 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar