Sudan’daki anlaşma

Sudan’da Ömer El-Beşir yönetimine karşı başlatılan sivil hareketi yöneten meslek örgütleri gösterileri Ordu Komutanlığı’nın yani Türkiye’deki karşılığıyla Genelkurmay...

Sudan’da Ömer El-Beşir yönetimine karşı başlatılan sivil hareketi yöneten meslek örgütleri gösterileri Ordu Komutanlığı’nın yani Türkiye’deki karşılığıyla Genelkurmay Başkanlığı’nın önüne taşıdıklarında askerlerden, kendi hesaplarına El-Beşir yönetimine karşı darbe gerçekleştirmelerini istemişlerdi. Askerin darbe gerçekleştirmesi üzerine de bunun kendi isteklerinin yerine getirilmesi olduğunu düşünerek devrim olarak nitelendirmişlerdi. Ordunun darbeden sonra gerekli düzenlemeleri yapıp yönetimi kendilerine devretmelerini umuyorlardı. Ama bu umdukları gerçekleşmedi. O yüzden Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri adıyla bir koordinasyon komitesi oluşturarak darbecileri yönetimi bir an önce sivillere devretmeye zorlamak amacıyla kitlesel eylemleri, gösterileri sürdürdüler. 

Mayıs ayında Askeri Geçiş Konseyi ile Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri arasında bazı ön şartlarda anlaşma sağlandığı açıklandı. Fakat daha sonra Askeri Geçiş Konseyi sivil hareketin kendisinden isteneni yerine getirmediği, eylemlere devam ettiği iddiasında bulunarak anlaşmayı dondurduğunu açıkladı. Ancak bunda Suudi Arabistan, BAE ve Mısır’ın Askeri Geçiş Konseyi’yle irtibatının rolü olduğu tahmin ediliyor. Çünkü bu ülkeler Sudan’da sivil yönetime geçilmesini değil Mısır’daki Sisi yönetimine benzer bir cunta yönetiminin kontrolü ele almasını istiyorlardı. 

Sivil hareketin Askeri Geçiş Konseyi’nin kararına tepki göstererek eylemler ve gösteriler düzenlemesi üzerine de özellikle Askeri Geçiş Konseyi’nin başkan yardımcısı ve Cancevid gerillalarını organize ederek Darfur’da ciddi saldırılar gerçekleştirmesiyle tanınmış Muhammed Hamdan Daklu’nun kararıyla Haziran ayı başlarında göstericilere saldırı düzenlendi ve büyük bir katliam gerçekleştirildi. 

Sivil hareket Askeri Geçiş Konseyi’ne karşı mücadelesini sürdürdü ve 30 Haziran tarihinde de başkent Hartum başta olmak üzere muhtelif şehirlerde “milyonluk gösteri” başlığı altında gösteriler düzenledi. 

Geçtiğimiz Çarşamba gecesi Afrika Birliği’nin Sudan’da uzlaşma sağlanması için arabuluculuk yapmak üzere görevlendirdiği temsilcisi Muhammed Hasan Lebat’ın basın toplantısında yaptığı açıklamaya göre Askeri Geçiş Konseyi ile artık Özgürlük ve Değişim Güçleri olarak anılan sivil hareket arasında bir anlaşma sağlandı. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Libya’da Hafter’in yan çizmesi 17 Ocak 2020 | 78 Okunma Zalimlere meyletmeyin 16 Ocak 2020 | 189 Okunma Tunus’ta hükümet kurma aşaması 11 Ocak 2020 | 60 Okunma IŞİD Libya’da da oyunun bir parçası 10 Ocak 2020 | 65 Okunma İran’ın intikam saldırısı 09 Ocak 2020 | 218 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar