Netanyahu’nun Hamas’ı bitirme vaadi

9 Nisan seçimleri öncesinde Gazze’ye yönelik tehditlerde bulunan ve saldırılar düzenleyen ama direnişin karşılık vermesi üzerine sıkışan ve Mısır’ı devreye sokarak ateşkesi kabul etmek zorunda...

9 Nisan seçimleri öncesinde Gazze’ye yönelik tehditlerde bulunan ve saldırılar düzenleyen ama direnişin karşılık vermesi üzerine sıkışan ve Mısır’ı devreye sokarak ateşkesi kabul etmek zorunda kalan Netanyahu bu sefer benzer bir saldırı düzenlemek yerine seçim sonrasında geniş çaplı bir operasyon düzenleme vaadinde bulunmayı tercih etti. 

Netanyahu siyonistlere ait bir radyonun sorularına verdiği cevaplarda yeniden iktidara gelmesi durumunda Hamas’ın Gazze’deki otoritesine son verecek bir operasyon düzenleyeceğini iddia etti. Alışılmışın dışında bir savaş planı için hazırlıklarını sürdürdüğünü ve düzenleyeceği operasyon karşısında, Hamas’ın Gazze’deki otoritesine son verilmesi ve Gazze çevresindeki yahudi yerleşim merkezlerine yönelik füze saldırılarının da son bulmasını sağlayacak bir sükûnetin hakim kılınması dışında bir seçeneğin kalmayacağını iddia etti. Aynı zamanda Hamas’ın da bölgede şartlara hakim olmak için hazırlıklarının olmadığını ileri sürdü. 

Fakat ilginçtir bu iddialarının arkasından geçtiğimiz Salı akşamı Asdud’da düzenlediği miting esnasında Gazze’den füze atıldığını haber veren alarm sirenlerinin çalması üzerine neden konuşmasını yarıda kesmek ve güvenli bir noktaya kaçmak zorunda kaldığı sorulunca da; “Ben bunu son yıllarda birkaç kez yaptım” diye itirafta bulunarak böyle hareket etmesinin duygusal değil sorumluluk bilinciyle hareket etmesinden kaynaklandığı iddiasında bulundu. 

Netanyahu, Hamas’ın şartlara hakim olmak için herhangi bir hazırlığının olmadığını ileri sürse de bizzat İsrail’in kendi uzmanlarının bu hareketin herhangi bir İsrail saldırısına karşı hazırlıklarının bugün 2014’tekine nispetle çok daha ileri düzeyde olduğunu itiraf etmek zorunda kaldıklarını da gözardı etmemek gerekir. Siyonist işgal yönetimi 2014’te çok kapsamlı bir saldırı düzenlemesine rağmen yine direnişin Gazze’de kontrolü elinde tutmasının önüne geçememiş ve onun şartlarını kabul ederek ateşkese razı olmak zorunda kalmıştı. Dolayısıyla her ne kadar Netanyahu, alışılmışın dışında bir operasyon planı yaptığını iddia etse de Filistin direnişinin de kendilerinin alışık olduklarının dışında yeni hazırlıklarının ve yeni taktiklerinin bulunduğunu dikkatten uzak tutacağını da sanmıyoruz. 

Tabii Netanyahu radyodaki konuşmasında iktidarı yeniden ele alması durumunda bu vaadini yerine getirmek için hemen dalış yapma gibi bir niyetinin de olmadığını ortaya koymak için savaş için gerekli tüm hazırlıkları yapmadan askerleri göndermeyeceğini ve İsraillilerin hayatını tehlikeye atmayacağını da belirtmeyi ihmal etmedi. Bu sözleriyle bir bakıma aslında siyonist tabanın desteğini kazanmak için böyle bir vaatte bulunduğunu, seçimi kazanması durumunda hemen kendisinin “neden vaatlerini yerine getirmiyorsun?” diye sorguya çekilmemesi, kendisine tüm hazırlıkları yapması için mühlet tanınması gerektiğini hatırlatmış oldu. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nil üzerinde hakimiyet kavgası 11 Temmuz 2020 | 179 Okunma Hafter’in işkence hücreleri 10 Temmuz 2020 | 41 Okunma Hişam El-Haşimi’nin öldürülmesi 09 Temmuz 2020 | 237 Okunma Mısır’da cuntanın yedi yılı 04 Temmuz 2020 | 108 Okunma Oromo halkının protestoları 03 Temmuz 2020 | 81 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar