Mülteci karşıtlığıyla oy devşirme

 Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurur:“Onlardan önce o yurda yerleşen ve imana sarılanlar kendilerine hicret edenleri severler ve onlara verilenlerden dolayı gönüllerinde bir ihtiyaç duymazlar. Kendilerinin...

 

Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurur:

“Onlardan önce o yurda yerleşen ve imana sarılanlar kendilerine hicret edenleri severler ve onlara verilenlerden dolayı gönüllerinde bir ihtiyaç duymazlar. Kendilerinin ihtiyaçları olsa bile (onları) kendilerine tercih ederler. Kim nefsinin cimriliğinden korunursa işte onlar kurtuluşa erenlerdir.” (Haşr, 59/9)

Çeşitli rivayetlerde bu ayeti kerimenin ensar hakkında indirildiği bildirilmiştir. Ensarın yanlarına hicret eden Müslüman kardeşleri için gösterdikleri fedakârlıklar hakkında pek çok rivayet nakledilmiştir.

İbnu Münzir`in Yezid el-Asam`dan rivayet ettiğine göre, ensar Resulullah (a.s.)`tan arazilerini muhacirlerle kendileri arasında paylaştırmasını istedi. Ama Resulullah (a.s.) bunu kabul etmeyerek sadece ürünlerinden ve meyvelerinden muhacirlere biraz vermelerini, arazilerinin mülkiyetlerinin yine kendilerinde kalmasını istedi. Ensar da bunu kabul etti. Bu ayeti kerime de onların bu tutumlarıyla ilgili olarak indirildi.

Hicret...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mavi Marmara’yı ve 6 Gün Savaşı’nı anarken 03 Haziran 2023 | 51 Okunma Kudüs Kalesi’ne el konması 02 Haziran 2023 | 63 Okunma Kosova’nın kuzeyinde gerginlik 01 Haziran 2023 | 119 Okunma İran ile İsrail arasında tehdit savaşı 27 Mayıs 2023 | 96 Okunma Mülteci karşıtlığıyla oy devşirme 26 Mayıs 2023 | 86 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar