Manevi temizlenme dönemi

 Türkiye’de “üç aylar” olarak adlandırılan dönem inşallah iki gün sonra başlayacak. Resûlullah (s.a.s.)’ın, “Ey Allah’ım! Bizim için Receb ve Şaban’ı bereketli...

 

Türkiye’de “üç aylar” olarak adlandırılan dönem inşallah iki gün sonra başlayacak. Resûlullah (s.a.s.)’ın, “Ey Allah’ım! Bizim için Receb ve Şaban’ı bereketli kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır!” diye dua ettiği rivayetlerde bildirilmiştir.

Dünya hayatında nasıl maddi yönden kirlenme oluyorsa manevi yönden de kirlenme olmaktadır. Dolayısıyla maddi kirlenmeyi temizlemeye ihtiyaç duyduğumuz gibi manevi kirlenmeyi temizleme konusunda da duyarlılık göstermemiz gerekir. Aslında günde beş vakit olarak kılınan namazın hakkı verilirse günlük temizlenme ve arınma gerçekleşir. Fakat bazı dönemlerde biraz daha kapsamlı ve geniş çaplı temizlenme ve arınmaya da ihtiyaç duyulur.

Konunun anlaşılması açısından güncel hayatımızdaki temizliklere bakmakta yarar var. Nasıl belli aralıklarla yıkanıp kirlerden arınıyor, üst başımızı temizliyor, evimizdeki kirlenmeleri boya ve badana ile kapatıyorsak, din, ibadet ve ahlâk dünyamızda da böyle bir temizliğe, arınmaya ve boyamızı yenilemeye ihtiyacımızın olduğunu düşünmeliyiz.

Yüce Allah bizi İslâm’la...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İsveç’in bombası elinde patladı 27 Ocak 2023 | 540 Okunma Batı’nın ifade özgürlüğü yalanı 26 Ocak 2023 | 112 Okunma Manevi temizlenme dönemi 21 Ocak 2023 | 53 Okunma Libya’da yoğun diplomasi trafiği 20 Ocak 2023 | 271 Okunma Dünya Ekonomik Forumu 19 Ocak 2023 | 111 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar