Keşmir’in hakkı bağımsızlıktır

Keşmir tabii güzellikleriyle, yeşillikleriyle ve verimli arazileriyle tanınan bir bölge. Bu özelliklerinden dolayı “cennet vadi” olarak adlandırılmaktadır. Coğrafi olarak Hindistan, Pakistan, Afganistan ve Çin’in...

Keşmir tabii güzellikleriyle, yeşillikleriyle ve verimli arazileriyle tanınan bir bölge. Bu özelliklerinden dolayı “cennet vadi” olarak adlandırılmaktadır. Coğrafi olarak Hindistan, Pakistan, Afganistan ve Çin’in kesişme noktasında yer almaktadır.

Keşmir, bir bölümü Hindistan, bir bölümü Pakistan, bir bölümü de Çin sınırları içinde yer alan ve halkının büyük çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu bir bölgedir. Pakistan sınırları içinde kalan kısmı “Azad Keşmir (Özgür Keşmir)” olarak adlandırılmaktadır. Bu bölüm Pakistan’ın bağımsız olmasından sonra, cihad yoluyla Hint işgalinden kurtarılarak Pakistan’a katılmıştır.

Aslında Pakistan’la Hindistan’ın ayrılması esnasında imzalanan anlaşmada belirlenen şarta göre Müslümanların çoğunlukta olduğu bölgeler Pakistan’a, diğer bölgeler ise Hindistan’a kalacaktı. Fakat Hindistan, nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olmasına rağmen Keşmir’i Pakistan’a bırakmak istemedi. Bunun üzerine çıkan silahlı mücadelede bir bölümü kurtarılarak Pakistan’a katıldı. Ancak nüfusunun çoğunluğunun Müslüman olmasına rağmen önemli bir kısmı hala Hindistan işgali altındadır.

1952’de BM gözetiminde Hindistan’la Pakistan arasında imzalanan barış anlaşmasıyla Keşmir halkı arasında Pakistan veya Hindistan’dan hangisini tercih ettikleri konusunda bir referandum yapılması kararlaştırılmıştı. Ancak o tarihten bu yana Hint yönetimi bu anlaşmanın gereğini yerine getirmeyerek herhangi bir referandum yapmadı.

Hindistan Keşmir’deki Müslümanları ağır bir zulüm ve işkence ile yönetim altında tutmaktadır. Hindistan bu bölgedeki Müslüman halkı sindirmek ve onları kendi despotizmine boyun eğmeye zorlamak için şimdiye kadar bir sürü katliam gerçekleştirdi. 

Hindistan işgali altındaki Keşmir’in işgalden kurtarılması için mücadele veren çeşitli örgütler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Keşmir’in tamamen bağımsız olmasını isterken, bazıları “Azad Keşmir” gibi Pakistan’a bağlanmasını istiyorlar. Keşmir’in tamamen bağımsızlığını isteyenleri de ikiye ayırmak mümkün. Bir kısmı meseleye kavmiyetçi bir anlayışla yaklaşırken, diğer kesim İslami bir anlayışla yaklaşıyor ve Keşmir’in bağımsız ancak İslami bir devlet olmasını istiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD ile Taliban arasında görüşmeler 24 Ağustos 2019 | 83 Okunma Tunus’ta cumhurbaşkanlığı seçimleri 23 Ağustos 2019 | 39 Okunma Sudan’da geçiş süreci 22 Ağustos 2019 | 121 Okunma Mescidi Aksa için kampanya 17 Ağustos 2019 | 29 Okunma Suudi Arabistan’ın Yemen’de iki yüzlü politikası 16 Ağustos 2019 | 114 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar