İsimler içeriği değiştirecek mi?

İsimlerin ve kavramların öneminden daha önce de muhtelif yazılarımızda söz etmiştik. Kur’an-ı Kerim’de de bazı âyetlerde buna dikkat çekilir. Ayrıca yahudilerin ve münafıkların isimlerde veya hitap...

İsimlerin ve kavramların öneminden daha önce de muhtelif yazılarımızda söz etmiştik. Kur’an-ı Kerim’de de bazı âyetlerde buna dikkat çekilir. Ayrıca yahudilerin ve münafıkların isimlerde veya hitap tarzında ağız bükmeleri, böylece insanları yanıltmaya kalkışmaları hakkında da bilgilendirme yapılarak uyarıda bulunulur. 

İsim ve kavramların seçiminde iyi niyetli bir tavır söz konusu olmakla birlikte, insanları yanıltma ve işin gerçek yüzünü gözlerden saklama gibi bir art niyet de söz konusu olabilir. 

Mısır’daki cunta yönetimi de birkaç gün önce cezaevleriyle ilgili, isim ve kavramların değiştirilmesini de içeren yeni bir yasa çıkardı. Bu yasaya göre ülkede artık Türkçedeki karşılığı hapishane, gardiyan, mahkum vs. olan geleneksel Arapça kelimeler yerine, anlam yönünden daha olumlu ve sıcak sayılan birtakım kelimeler kullanılacak. Örneğin cezaevi veya hapishane yerine “ıslah ve rehabilitasyon merkezi” ismi kullanılacak. 

İçi İşleri Bakanlığı’na bağlı Cezaevleri Birimi’nin ismi, Toplumsal Koruma Birimi olarak değiştirildi....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tunus’ta diktatörlük anayasası 02 Temmuz 2022 | 135 Okunma Yeniden iki kutuplu dünyaya dönüş 01 Temmuz 2022 | 50 Okunma Batı emperyalizminin Melilla’daki yüzü 30 Haziran 2022 | 210 Okunma Etiyopya’da yine etnik fitne 25 Haziran 2022 | 153 Okunma Libya’da “hükümetin süresi doldu” tartışması 24 Haziran 2022 | 309 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar