İdlib’deki katliamlar

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet son dört ay içinde İdlib bölgesinde binden fazla sivilin öldürüldüğünün tescil edildiğini, yapılan saldırılarda bölgedeki okulların da yüzde...

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet son dört ay içinde İdlib bölgesinde binden fazla sivilin öldürüldüğünün tescil edildiğini, yapılan saldırılarda bölgedeki okulların da yüzde ellisinin tahrip edildiğini dile getirdi. 

Bachelet’nin verdiği bilgilere göre öldürülenlerin yarıya yakın bir kısmını kadınlar oluşturuyor. 

Bachelet’nin Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında ifade ettiğine göre 29 Nisan 2019 ile 29 Ağustos 2019 arasında geçen dört aylık süre içinde İdlib ve çevresindeki kırsal alana yönelik olarak düzenlenen saldırılarda 570 ergen erkeğin, yaklaşık 200 kadının, 300 de çocuğun  öldürüldüğünün kayıtlara geçtiğini ifade etti. 

Açıklamaya göre bu cinayetlerin çoğunluğu hava saldırılarıyla gerçekleştirildi. Ayrıca bölgede hakimiyet ve kontrolün ele geçirilmesi için gerçekleştirilen kara saldırılarında öldürülenler de var. 

Bachelet bütün bu saldırıların ve katliamların durdurulması için Suriye’de etkili olan ülkelerin harekete geçmesini istedi. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İsrail’in hükümet formülleri 21 Eylül 2019 | 36 Okunma İsrail’in erken genel seçimleri 20 Eylül 2019 | 76 Okunma Tunus’ta cumhurbaşkanlığı seçimleri 19 Eylül 2019 | 83 Okunma Netanyahu’nun Hamas’ı bitirme vaadi 14 Eylül 2019 | 29 Okunma Netanyahu’nun seçim vaatleri 13 Eylül 2019 | 68 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar