Hindistan’da seçim ve Müslümanlar

 Hindistan’da seçim maratonu devam ediyor. 12 Nisan Cuma günü başlayan seçimler 1 Haziran’da yani altı haftada tamamlanacak. Dünyanın en uzun süreli seçim uygulaması sayılır. Bilindiği üzere...

 

Hindistan’da seçim maratonu devam ediyor. 12 Nisan Cuma günü başlayan seçimler 1 Haziran’da yani altı haftada tamamlanacak. Dünyanın en uzun süreli seçim uygulaması sayılır. 

Bilindiği üzere genel seçimler çoğunlukla bir günde tamamlanır. Bazı ülkelerde yerel şartlara ve coğrafi engellere bağlı olarak üç günlük veya bir haftalık sürece yayılabiliyor. Hindistan’da altı hafta süren bir süreç söz konusu. Seçimler aşamalı yapıldığından bu kadar sürede tamamlanıyor. Bunun da tabii o ülkenin coğrafi ve toplumsal şartlarıyla ilgisi var. 

Bu ülkede siyasi iktidarı 2014 yılından beri aşırı Hindu ırkçısı ve özellikle Müslüman karşıtı söylemleriyle öne çıkan Bharatiya Janata Partisi (BJP) yani Hindistan Halk Partisi Genel Başbakanı Narendra Modi elinde bulunduruyor. İki dönem seçimleri kazanarak iktidarda kalmayı başardı. Şimdi bu seçimlerden de zaferle çıkmak ve üçüncü dönemde yine iktidarını sürdürmek için çalışıyor. 

Hindistan’daki ırkçı söylem fikri altyapısını etnik üstünlük iddiasından ziyade dini tarafgirliğe ve taassuba...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD’nin amacı ateşkes mi işgalciyi kurtarmak mı? 14 Haziran 2024 | 54 Okunma Nuseyrat katliamı ve siyonizm vahşeti 13 Haziran 2024 | 1.174 Okunma Hindistan seçimlerinin sonuçları ve Müslümanlar 08 Haziran 2024 | 199 Okunma Direniş vahşetin değil, vahşet direnişin gerekçesidir 07 Haziran 2024 | 83 Okunma 6 Günde Bitirilen Savaştan Bitirilemeyen Direnişe 06 Haziran 2024 | 264 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar