Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimleri

Görüldüğü kadarıyla önceleri epey gündem konusu olmasına rağmen, Fransa seçimleri de bu sıralar Ukrayna’daki savaşın gölgesinde kaldı. O yüzden gündemdeki konular arasında çok fazla...

Görüldüğü kadarıyla önceleri epey gündem konusu olmasına rağmen, Fransa seçimleri de bu sıralar Ukrayna’daki savaşın gölgesinde kaldı. O yüzden gündemdeki konular arasında çok fazla öne çıkmıyor. İlgisizlik biraz da adayların, gerek ülke halkı ve gerekse uluslararası toplum açısından ümit vadedecek bir söylem ortaya koyamamasından kaynaklanıyor olabilir. O yüzden beklentiler zaten oy kullanma oranının çok düşük olacağı yönünde. 

Fransa’da epeyden beri konuşulan ve bilhassa aşırı ırkçı Marine Le Pen’in artık ciddi ciddi bir şekilde başa güreşeceğinin düşünüldüğü seçimlerin birinci turu yarın yani 10 Nisan 2022 Pazar günü gerçekleştirilecek. 

Verilen son bilgilere göre seçimlerin birinci turunda 12 aday yarışacak. Bunların hiçbirinin salt çoğunluğu elde edememesi durumunda, en fazla oy alan iki adayın yarışacağı ikinci tur iki hafta sonra yani 24 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek. 

Şu anki cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bir dönem daha cumhurbaşkanlığı koltuğunda kalmak için bu seçimlerde de aday oldu. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tunus’ta diktatörlük anayasası 02 Temmuz 2022 | 135 Okunma Yeniden iki kutuplu dünyaya dönüş 01 Temmuz 2022 | 50 Okunma Batı emperyalizminin Melilla’daki yüzü 30 Haziran 2022 | 210 Okunma Etiyopya’da yine etnik fitne 25 Haziran 2022 | 153 Okunma Libya’da “hükümetin süresi doldu” tartışması 24 Haziran 2022 | 309 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar