Burhan’ın Netanyahu muhabbeti

Askeri darbeyle görevden alınan eski cumhurbaşkanı Ömer El-Beşir döneminde Sudan, İsrail’le ilişkilerin normalleştirilmesi amacına yönelik bütün faaliyetleri boykot ediyordu.

Hatta o dönemde İsrail yönetiminin Sudan’la bir yakınlaşma olabileceğine dair açıklama yapması üzerine Sudan yönetimi sert tepki göstermiş ve İsrail’i gayrimeşru bir işgal olarak tanıma konusundaki tutumlarının kesinlikle değişmeyeceğini dile getirmişti. 

El-Beşir yönetiminin iç siyasete yönelik uygulamalarına dair birtakım eleştirilerimiz ve tepkilerimiz olsa da İsrail işgal rejimi karşısındaki tavrının net ve takdire şayan olduğunu ifade etmemiz gerekir. O yüzden onun döneminde işgal rejimiyle Sudan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde hiçbir gelişme söz konusu olmamıştır. Sudan hükümeti Filistin halkının özgürlük mücadelesine de her zaman destek vermiştir. 

11 Nisan 2019’da El-Beşir’e karşı gerçekleştirilen darbenin başını çeken Avad bin Avf’ın birtakım dış baskılar 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Avrupa ırkçılığı kendi eliyle büyüttü 22 Şubat 2020 | 31 Okunma Tunus’ta yeni hükümet 21 Şubat 2020 | 94 Okunma Afganistan’da seçim sonuçları açıklandı 20 Şubat 2020 | 108 Okunma Taliban-ABD görüşmeleri 15 Şubat 2020 | 34 Okunma Esed güçlerinin İdlib’deki oyunu 14 Şubat 2020 | 174 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar