Bebeklere Trump zulmü

ABD yönetimi Meksika sınırındaki mültecilerin özellikle beş yaşından küçük çocuklarına el koyma ve onları anne ve babalarından ayrı kamplara yerleştirme kararı almıştı. Ancak daha...

ABD yönetimi Meksika sınırındaki mültecilerin özellikle beş yaşından küçük çocuklarına el koyma ve onları anne ve babalarından ayrı kamplara yerleştirme kararı almıştı. Ancak daha sonra buna çok büyük tepkiler olması üzerine kararından geri adım attı ve bu çocukların yeniden aileleriyle buluşturulması yönünde karar verdi. 

Bebeği alınan annelerden biri de Olivia Caceras’tı. Onun henüz 14 aylık olan bebeğine ABD yönetimi tarafından el konulmuştu. Trump’ın bebeklerin ailelerinden ayrılmaları uygulamasından vazgeçmesi üzerine Caceras’ın bebeği kendisine verildi. Ancak o bebeğini, 85 gün aradan sonra teslim alabilmişti. 

ABD yönetiminin bu bebekler ve çocuklar karşısında sergilediği vahşeti ise Olivia Caceras’ın anlattıkları gözler önüne seriyordu. Anne Caceras, bebeğini teslim aldıktan sonra üstünü açtığında vücûdunu tamamen kir kapladığını ve karıncaların sardığını dile getirdi. “Adeta nefes alamaz duruma gelmişti” ifadesini kullandı. Bebek aynı zamanda anne ilgisinden yoksun kaldığı için sürekli korkuyor ve ağlıyordu. Perişan bir duruma gelmişti. 

Caceras’ın bebeği kendisine teslim edildiğinde Amerikalı yetkililerin elinde henüz ailelerine teslim edilmeyi bekleyen, beş yaşın altında 1700 çocuk ve bebek vardı. Bunların bazılarının aileleriyle irtibat tamamen kopmuştu. Çünkü onların aileleri Meksika’ya geri çevrilmişlerdi ve Amerikalı yetkililerin onlarla irtibatı kopmuştu. Ayrıca bebeklerin ve çocukların kayıtlarında da karışıklıklar olmuştu. O yüzden Amerika’dan tamamen çıkarılmış olan ailelerin bebeklerinin veya çocuklarının kimler olduğu hakkında ellerinde sağlıklı bilgiler yoktu. İsimlerde bile karışıklıklar vardı. Konuşmaya başlamış ve isimlerini söyleyebilen çocukların kendilerinin verdiği bilgilere dayanılarak isimleri tespit ediliyor. Ama henüz konuşmaya başlamamış bebeklerin kimliklerinin tespit edilmesinde zorluk çekiliyor. 

Muhtemelen bu karışıklıklardan dolayı bebeklerin ailelerine teslim edilebilmesi için mahkeme kararına ihtiyaç duyuluyor. O yüzden çocuklar ve bebekler mahkemelere çıkarılıp sanık sandalyesine oturtularak, avukatların da yardımıyla kimliklerinin doğru bir şekilde tespit edilmesine çalışılıyor. 

Beş yaşın altındaki çocuklara ve bebeklere el konulması kararının alınmasından, bu uygulamadan vazgeçilmesine ve alınmış olanların da ailelerine teslim edilmesi yönünde karar verilmesine kadar üç bin civarında çocuğa ve bebeğe el konulduğu ifade ediliyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni Zelanda’da vahşi katliam 16 Mart 2019 | 33 Okunma Cezayir cuntasının geri adım atması 15 Mart 2019 | 65 Okunma Mescidi Aksa’nın kapatılması 14 Mart 2019 | 41 Okunma İlhan Ömer’e karşı antisemitizm kılıcı 09 Mart 2019 | 35 Okunma Selman El-Avde için idam talebi 08 Mart 2019 | 36 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar