Batı’dan Filistin ve Ukrayna Konusunda Çifte Standart

 BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, AB Liderler Zirvesi öncesindeki konuşmada, AB’yi Gazze konusunda çifte standartçılıktan kaçınmaya davet ederek; “Ukrayna’da olduğu gibi Gazze’de de çifte standart...

 

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, AB Liderler Zirvesi öncesindeki konuşmada, AB’yi Gazze konusunda çifte standartçılıktan kaçınmaya davet ederek; “Ukrayna’da olduğu gibi Gazze’de de çifte standart uygulamadan ilkelere bağlı kalmalıyız.” dedi. 

Gerçi biz, BM’nin de ilkelere bağlı kalmadığını ve çifte standartçı davrandığını görüyoruz. Bunda tabii BM’nin küresel emperyalizmin tavır ve politikalarından bağımsız hareket edebilecek bir yapıda olmamasının önemli rolü var. Buna rağmen yetkilileri bazen vicdanlarının seslerine kulak vererek doğruları konuşma ihtiyacı duyabiliyor. Ama ne yazık ki BM’nin statüsü onların vicdanlarının seslerini kelimelere dökmelerinin fiili bir karşılığının da olmasına müsaade etmiyor ve söylenenler lafta kalıyor. 

AB’nin son dönemde Ukrayna ve Filistin konusunda çifte standartçı davrandığı ise çok açık bir şekilde ortadadır. Zaten Guterres’in özellikle bu ikisine dikkat çekme ihtiyacı duyması da bu hakikati gözleriyle müşahede etmesinden kaynaklanmıştır. 

Filistin’de, 1917-47 arası İngiliz...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bayram ve İslam âlemi -2 12 Nisan 2024 | 30 Okunma Bayram ve İslam âlemi -1 11 Nisan 2024 | 53 Okunma İran’ın Şam Konsolosluğu’na saldırı 06 Nisan 2024 | 211 Okunma İnsani yardım görevlilerine saldırı 05 Nisan 2024 | 46 Okunma Şifa Hastanesi’nde sergilenen vahşet 04 Nisan 2024 | 94 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar