BAE’nin başkentine saldırı

Yeni Akit Gazetesi Yazarı Ahmet Varol’un bugünkü (20.01.2022)’’ BAE’nin başkentine saldırı’’ başlıklı yazısı.

Bu sıralarda Arap dünyasını en çok meşgul eden hadiselerden biri 17 Ocak Pazartesi günü Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin başkentine düzenlenen hava saldırılarından dolayı Yemen’de yeniden gerginliğin tırmanması. 

Belirtilen tarihte, BAE’nin başkenti Abu Dhabi’nin Musaffah Mahallesi’ndeki sanayi sitesini hedef alan saldırılar düzenlendi. BAE’nin açıklamasında saldırıda petrol tankerlerinin vurulduğu ve en az üç tankerin hasar gördüğü, üç kişi hayatını kaybederken altı kişinin de yaralandığı duyuruldu. 

Saldırıyı Sana’da kontrolü elinde bulunduran, İran destekli Husi örgütü üstlendi. Örgütün sözcüsü Yahya Seri’ saldırıyla ilgili açıklama yaparak örgütlerinin Kuds 2 tipi dört füzeyle Musaffah Mahalelesi’nde bir petrol rafinerisini ve Abu Dhabi Havaalanı’nı, Zülfikar tipi bir balistik füzeyle de Dubai Havaalanı’nı hedef aldığını, ayrıca Samad 3 tipi insansız hava araçlarıyla bazı önemli ve hassas noktalara saldırı düzenlediğini bildirdi. Seri’ açıklamasında, BAE’nin Yemen’e karşı düşmanca tutumunu devam ettirdiği sürece kendini güven içinde hissedemeyeceğini ifade etti.

Saldırıların yol açtığı tahribat uydu görüntüleriyle de teyit edildi. Associated Press haber ajansı özellikle Musaffah Mahallesi’nde petrol deposu olarak kullanılan bir alanda meydana gelen hasarı gösteren uydu görüntülerini yayınladı. 

Olayın arkasından BM’nin New York’taki Genel Merrkezi’nde açıklama yapan BAE Temsilcisi Lana Nuseybe, ülkesinin yapacağı tahkikattan elde edeceği verileri BM Güvenlik Konseyi’yle paylaşacağını dile getirerek Güvenlik Konseyi’nden de Husilerin saldırılarına karşı güçlü ve ortak bir tavır sergilemesini istedi. 

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülke Husi saldırılarını kınadı. Dikkat çeken bir gelişme de İsrail Cumhurbaşkanının Abu Dhabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’i bizzat telefonla arayarak saldırıyı kınaması ve yardım teklifinde bulunmasıydı. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Lübnan ve Somali seçimleri 20 Mayıs 2022 | 95 Okunma BAE’nin yeni Emiri 19 Mayıs 2022 | 258 Okunma Büyük Felaket’in 74. yıl dönümü 14 Mayıs 2022 | 60 Okunma Şirin Ebu Akile’nin öldürülmesi 13 Mayıs 2022 | 77 Okunma Kudüs Kılıcı Savaşı’nın Birinci Yıl Dönümünde 12 Mayıs 2022 | 50 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar