ABD, İran’a saldırma cesareti gösteremedi mi?

Körfez bölgesinde ABD ile İran arasında gerginlik sürüyor. Tabii bu gerginlik sebebiyle birçokları savaş senaryoları üretmeye başlamışlardı.

Ancak bizim yazılarımızı takip edenler bölgede yeni bir savaşın fitilinin çekilmesi ihtimalinin çok güçlü olmadığını, ABD’nin tehditlerinin ve bölgeye savaş gemilerini yönlendirmesinin de bir psikolojik savaş olduğunu dile getirdiğimizi hatırlayacaklardır. 

Gerginlik bir yandan sürerken, Umman Denizi’nde 12 Mayıs ve 13 Haziran 2019 tarihlerinde yani bir ay arayla, gemilere ve petrol tankerlerine yönelik önemli saldırılar oldu. ABD bu saldırıların tümünden İran’ı sorumlu tuttu. Ancak İran suçlamaları reddederek arka planında ABD ve İsrail’in olduğu iddiasında bulundu. Bu saldırıların oluşturduğu dumanlı hava henüz dağılmadan İran, ABD’nin bölgede keşif yapan bir insansız hava aracını düşürdüğünü açıkladı. Bunu ABD de doğruladı ve İran’a tepki gösterdi. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yemen’de BAE eşkıyalığı 20 Temmuz 2019 | 83 Okunma Bir Hamas mensubunun Yemen’de öldürülmesi 19 Temmuz 2019 | 88 Okunma Sudan’da imzalanan anlaşma 18 Temmuz 2019 | 202 Okunma Çin Uygurlara zulümde ısrarlı 13 Temmuz 2019 | 87 Okunma Cezayir’in yeni meclis başkanı 12 Temmuz 2019 | 79 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar