ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Hamas - Fetih Anlaşması

Filistin İslâmî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkanı İsmail Heniyye, Hamas ve Fetih arasında Mısır’ın gözetiminde yürütülen uzlaşma görüşmelerinde 12 Ekim Perşembe sabahı yani dün anlaşmaya varıldığını duyurdu .

Ahmet Varol
Ahmet Varol Yeni Akit Gazetesi
13 Ekim 2017 | 52

Filistin İslâmî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkanı İsmail Heniyye, Hamas ve Fetih arasında Mısır’ın gözetiminde yürütülen uzlaşma görüşmelerinde 12 Ekim Perşembe sabahı yani dün anlaşmaya varıldığını duyurdu. Dün öğle saatlerinde de anlaşma Kahire’de taraflarca imzalandı ve bazı ayrıntıları hakkında bilgi verildi. 

Kahire’deki görüşmeler 10 Ekim Salı günü başladı ve iki tur şeklinde toplamda 14 saat süren görüşmeler yapıldı. 

Anlaşma öncelikli olarak Ramallah’ta görev yapan Rami El-Hamdallah başkanlığındaki uzlaşma hükümetinin Gazze’de en geç 1 Aralık 2017 tarihine kadar bütün resmi kurumlarda sorumluluk ve yetkileri devralmasını istiyor. 

Güvenlik konusunda Filistin Yönetimi’ndeki güvenlik organlarının yöneticilerinin Gazze’ye gelmesi ve buradaki güvenlik organlarının yetkilileriyle bir araya gelerek yetkileri devralmak için görüşmeler yapmaları isteniyor. Bu konudaki görüşmelerin ve yetki devralması işleminin 1 Aralık’a kadar tamamlanması isteniyor. 

Hamas tarafından tayin edilen memurlar konusunda Filistin hükümetinin son dönemde oluşturduğu Hukuki ve İdarî Komite’ye yetki verilmesi kararlaştırıldı. Bu komite bölünme döneminde, hükümet kurumlarına atanan memurlarla ilgili meseleyi değerlendirerek çözümler üretecek. Anlaşmaya göre Hukuki ve İdari Komite 1 Şubat 2018’de bu konudaki işlerini tamamlayacak. Komite Gazze bölgesinden de bazı uzmanları üyeliğe kabul edecek. Kararlar üyelerin onayıyla alınacak. Yapılan faaliyetlerin sonuçları ve alınan kararlar onayı ve uygulamaya geçirilmesi için hükümete sunulacak. 

Komitenin çalışmalarını sürdürdüğü sürece hükümet çalışan memurların maaşlarını da şu an kendilerine tahsis edilen miktardan az olmayacak şekilde ödeyecek. 

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER