Seçim yenilendiğinde Ak Parti kazanır mı?

Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı ama yine akıllarda birçok soru işareti bulunuyor. YSK, AK Parti'nin itiraz başvurularını kabul ederek yeniden seçime giderse ne olur? Olası bir seçimde nasıl yol izlenir? Seçim yenilenirse hangi parti kazanır? Karar Gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren 'Seçim yenilendiğinde Ak Parti kazanır mı?' başlığıyla konuyu derinlemesine ele aldı...

Ak Parti İstanbul’da seçimlerin iptali ve yenilenmesi için başvurdu. Kararı Yüksek Seçim Kurulu verecek.

Ak Parti böyle bir girişimde bulunurken muhakkak ki değerlendirmeler yapmış ve yeni bir seçimden başarı ile çıkacağını düşünmüştür.

Bir kere şu anki seçim sonuçlarında görülen fark çok küçük ve bir de şu veya bu şekilde “murdarlık” varsa, murdarlığın giderilmesi ve yeni bir gayret seçimi pekala döndürebilir.

Yeni bir gayretin içine de, İmamoğlu’na yönelik yıpratma, muhtarlık seçimi için köylerine gidenlerin geri dönmesi, Saadet seçime girmezse Saadet oylarının Ak Parti’ye akacağı umudu, bütün Hükümet ve Parti kadrolarının İstanbul’a yığınak yapması vb… şeyler girer ve seçim kılçıksız alınır; hesap bu olmalı.

* * *

Önce şunu ifade etmeli ki, yenilenecek bir seçimde Ak Parti’nin kaybı, şu andaki seçimde karşı karşıya kalınan kayıptan çok daha travmatik olacaktır. Çünkü “şaibe – murdarlık” ihtimali tartışmalı bir seçimin, iktidardaki ve sistem bünyesinde gücünün zirvesinde olan bir partinin inisiyatifi ve YSK’nın kararı ile bir ölçüde “zoraki” gidilen bir seçimde karşılaşılacak yenilgi olacaktır bu. Onun için de “yenilgi” ihtimalinin bütünüyle göz ardı edildiği bir değerlendirme yapılmış olmalıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nuri Pakdil okumaları yılı 19 Ekim 2019 | 28 Okunma Bunu da mı görecektik? 17 Ekim 2019 | 135 Okunma Sonunda Suriye ne olacak? 17 Ekim 2019 | 286 Okunma Geride kalacak Türkiye imajı 15 Ekim 2019 | 8.794 Okunma Geride kalacak Türkiye imajı 14 Ekim 2019 | 9 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar