Macron’un kötülüğü ve bizim sorunlarımız

Avrupa’da “din – devlet ilişkisi” sorunluydu, hala da sorunlu. Bu konuda en sorunlu ülkelerden birisi Fransa. Kilise ile devlet arasında en çetin laiklik kavgası Fransa’da yaşanmış, hala da her şey durulmuş değil.

Avrupa’da “din – devlet ilişkisi” sorunluydu, hala da sorunlu. Bu konuda en sorunlu ülkelerden birisi Fransa. Kilise ile devlet arasında en çetin laiklik kavgası Fransa’da yaşanmış, hala da her şey durulmuş değil. “Din devlette ne kadar görünülürlük taşıyabilir?” sorusunun herkesçe benimsenmiş bir formülü bulunmuş değil. Avrupa genelde Hristiyan olmasına rağmen durum bu.
Avrupa’da Müslümanlar da var. Balkanlar’da tarihi süreç içinde oldukça yoğun olarak var olmuş, Endülüs’te var olmuş, yok edilmiş, sonraki dönemlerde de İslam ülkelerinden göçlerle gerçekleşmiş bir İslam varlığı söz konusu. Halen farklı milletlerden 25 milyonluk bir İslam varlığı söz konusu.

Bütün zamanlarda Avrupa İslam’a karşı gerilim içinde bulunmuş. Laikliğin“inanç özgürlüğü” olarak tanımlandığı son zamanlarda dahi İslam varlığına karşı bir direnç söz konusu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yoksulluğun yönetimi 25 Ekim 2020 | 426 Okunma Bunların "tevbe"si olmaz 23 Ekim 2020 | 2.799 Okunma Akşener’in çetin sınavı 22 Ekim 2020 | 2.574 Okunma Ömer’i sorgulayan halk 20 Ekim 2020 | 2.311 Okunma İki dakika suskunluk 18 Ekim 2020 | 1.808 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar