Kul hakkı yemek orucu bozar mı?

Ramazan geldi, mübarek olsun. “Ramazan ayı – ki insanlara yol gösterici olan ve doğruyu yanlıştan ayırıcı belgeler ihtiva eden Kur’an onda indirilmiştir- Sizden bu ayı idrak eden, onda oruç tutsun…”...

Ramazan geldi, mübarek olsun.

“Ramazan ayı – ki insanlara yol gösterici olan ve doğruyu yanlıştan ayırıcı belgeler ihtiva eden Kur’an onda indirilmiştir- Sizden bu ayı idrak eden, onda oruç tutsun…” (Bakara suresi, 185)

Oruç gün boyunca yemeyi içmeyi ve cinsel ilişkiyi terk etmeyi gerektirir. Bunlar yapılırsa oruç bozulur.
İnsanlarımız orucun bozulması konusunda hassastır. Onun için dini meseleleri iyi bildiğini düşündüğü kişilere, makamlara “Sakız çiğnemek orucu bozar mı, denize girmek orucu bozar mı, iğne yaptırmak vs…” gibi sorular yöneltir.

Ben de bugün yazımın başlığına “Kul hakkı yemek orucu bozar mı?” gibi bir soruyu koydum. Konu kültürümüze basbayağı “yemek” kelimesi ile girmiş. Aslında “kul hakkını ihlal etmek” anlamına kullanılmış bu. Ama hemen yanında “Kul hakkını çiğnemek” deyimi de var. Burada “Çiğnemek” de, “ağıza alıp çiğnemek” ya da “ayaklar altında ezmek” anlamlarına kullanılıyor.

“Kul hakkı” kapsamına, bir başka insanın “hak” alanına dahil olan...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şimşek’in hassas konumu 06 Haziran 2023 | 1.701 Okunma Mehmet Şimşek’e ne gerek var? 04 Haziran 2023 | 2.872 Okunma Bugün de “Aile”yi yazayım 02 Haziran 2023 | 2.003 Okunma Acil gündem LGBTİ 01 Haziran 2023 | 3.824 Okunma Önce tebrik sonra birkaç söz 30 Mayıs 2023 | 4.050 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar