Kadim öğütler

28 Şubat günleriydi. Bir kaymakam, Cuma günü vaaz eden hocayı çağırmış ve uyarmıştı: -Vaazında güncelleme yapma...

Hocanın yaptığı şuydu: Kur’an’dan ya da Hazreti Peygamber’in sözlerinden bugünün hadiselerine denk düşenleri almış, uyarılarda bulunmuştu. Belli ki kaymakama göre uyarılar zamanın uygulamalarına yönelik eleştiri niteliğine bürünüyordu.

-Yapma bunu, diyordu kaymakam bey, soyut, kimsenin üzerine uyar gözükmeyen şeyleri anlat sen.

O zaman bunu yazmıştım.

Aslında farkında olmadan o günkü kaymakamın istediği şeyi insanlar kendileri de yaparlar. İslam’ın ölçüleri soyut planda güzeldir, idealdir, ama kendi hayatımızla irtibat söz konusu olduğunda hatırlanmaz.  Yani kendimiz için “Güncellemeyiz” o ölçüleri.

Bir süredir “Siyasi alanda İslam’ın ahlak ölçüleri” üzerine okumalar yapıyorum. Hani hatırlarsınız, Taha Bey, ısrarla “Sen yazmalısın” demişti, hatta tv 5 ekranlarında böyle bir çalışma yaptığımı ilan etmişti.

Okuyorum işte.

Aslında Altın Öğütler isimli hacimli çalışmamda bu alanda pek çok malzeme var. Ama daha geniş bir okuma ile, inşallah, güzel bir kitap ortaya çıkacak.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hayreddin Hocamla hasbihal 16 Haziran 2019 | 4.125 Okunma Şişede durduğu gibi durur mu? 14 Haziran 2019 | 3.408 Okunma Kutsal VIP 13 Haziran 2019 | 6.101 Okunma Hangi güç? 10 Haziran 2019 | 153 Okunma Türkiye -Amerika -Rusya arasında ip ince 09 Haziran 2019 | 2.798 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar