Kadim öğütler

28 Şubat günleriydi. Bir kaymakam, Cuma günü vaaz eden hocayı çağırmış ve uyarmıştı: -Vaazında güncelleme yapma...

Hocanın yaptığı şuydu: Kur’an’dan ya da Hazreti Peygamber’in sözlerinden bugünün hadiselerine denk düşenleri almış, uyarılarda bulunmuştu. Belli ki kaymakama göre uyarılar zamanın uygulamalarına yönelik eleştiri niteliğine bürünüyordu.

-Yapma bunu, diyordu kaymakam bey, soyut, kimsenin üzerine uyar gözükmeyen şeyleri anlat sen.

O zaman bunu yazmıştım.

Aslında farkında olmadan o günkü kaymakamın istediği şeyi insanlar kendileri de yaparlar. İslam’ın ölçüleri soyut planda güzeldir, idealdir, ama kendi hayatımızla irtibat söz konusu olduğunda hatırlanmaz.  Yani kendimiz için “Güncellemeyiz” o ölçüleri.

Bir süredir “Siyasi alanda İslam’ın ahlak ölçüleri” üzerine okumalar yapıyorum. Hani hatırlarsınız, Taha Bey, ısrarla “Sen yazmalısın” demişti, hatta tv 5 ekranlarında böyle bir çalışma yaptığımı ilan etmişti.

Okuyorum işte.

Aslında Altın Öğütler isimli hacimli çalışmamda bu alanda pek çok malzeme var. Ama daha geniş bir okuma ile, inşallah, güzel bir kitap ortaya çıkacak.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İlişkiler kopmadı, ama sorunlar baki... 15 Kasım 2019 | 2.736 Okunma Kendi kendimize bakarken… 14 Kasım 2019 | 3.402 Okunma Bu da bir facia 12 Kasım 2019 | 4.016 Okunma Gitmek ama nasıl gitmek? 10 Kasım 2019 | 3.250 Okunma “KHK’lar faciadır” ama... 08 Kasım 2019 | 5.320 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar