Ekonomi Dışarısı, İçerisi

Ekonomi yazarı değilim, ama ekonomi yazacağım. “Öyleyse ne alaka?” diye sormayın. Çünkü yazacağım şey, tam da ekonomist olmadan ekonomiden ayrışamayan insanların bakışını anlatmayı amaçlıyor. 

Ekonomi yazarı değilim, ama ekonomi yazacağım.

“Öyleyse ne alaka?” diye sormayın. Çünkü yazacağım şey, tam da ekonomist olmadan ekonomiden ayrışamayan insanların bakışını anlatmayı amaçlıyor. 

İktidarın ekonomi konularında sürdürdüğü bir dili var.  İçeriyi idare etme dili bu. Ne demek içeriyi idare etmek? “Siz bakmayın yazılanlara söylenenlere. Aslında iyi gidiyorsunuz” demek. Bunun tahtında müstetir (altında gizli) bir mesaj daha var, o da “Siz aslında yaşardıklarınıza da bakmayın” gibi bir muhteva taşıyor. Mesela Hazine ve Maliye Bakanı “Dolar aldı başını gidiyor, bunu nasıl yorumlamak lazım?” gibi bir soruya “Ne o yoksa sen maaşını dolarla mı alıyorsun?” gibi bir cevap vermek, tam da karşıda oturan gazetecinin şahsında tüm topluma “Sizi ne ilgilendirir doların yükselmesi?” gibi bir tavır göstermektir. İşte tam da bu “Siz aslında yaşadıklarınıza bakmayın” mesajıdır. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İki dakika suskunluk 18 Ekim 2020 | 1.524 Okunma Sehven mi otomatiğe bağlandığı için mi? 16 Ekim 2020 | 1.330 Okunma AYM üyesinin gafı - İktidarın hukuk sınavı 15 Ekim 2020 | 1.540 Okunma Eski yol arkadaşlarından hayati uyarılar 13 Ekim 2020 | 7.645 Okunma Bir çift çocuk ayakkabısı 11 Ekim 2020 | 948 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar