Cephe söylemi Barış söylemi

Seçimin iki ittifakın yarışı halinde geçeceği açık.Cumhur İttifakı – Millet İttifakı. Diğer hareketler (İnce ve Ogan), önemli ölçüde bu iki ittifakın başarısını...

Seçimin iki ittifakın yarışı halinde geçeceği açık.

Cumhur İttifakı – Millet İttifakı. Diğer hareketler (İnce ve Ogan), önemli ölçüde bu iki ittifakın başarısını etkileme ölçüleriyle stratejik değer kazanacaklar.

Cumhur İttifakı, milliyetçi – muhafazakâr bir ittifak olarak nitelenebilir. Millet İttifakı ise muhafazakârlıktan sosyal demokrasiye, milliyetçiliğe uzanan, yer yer liberal renkler taşıyan, HDP’nin dışardan desteği ile Kürt solculuğunu kapsama alanına katan ideolojik olarak farklı partilerin birlikteliğini yansıtıyor. Bu tespitlere, Hüda - Par’ın katılımıyla Cumhur İttifakı’nın da İslâmcı Kürtçülükle ilişki kurduğunu eklemek gerekiyor.

Her iki yapıya, hem bir araya gelme sebepleri, hem de halkı davet dilleri açısından baktığımızda belirgin bir farkı görmek mümkün.

Cumhur İttifakı, kaba tasnifle, “benzeyenler” birlikteliği gibi değerlendirilebilir. En son Bahçeli’nin şaşırtıcı biçimde Hüda - Par’a yönelik tüm rezervleri kaldırması, Yeniden Refah’ın da “20 yılın günahını paylaşmama” iddiasından vazgeçmesiyle, “benzerlik” önemli ölçüde tamamlanmış oldu.

Aslında Cumhur İttifakı’nın ana...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şimşek’in hassas konumu 06 Haziran 2023 | 1.628 Okunma Mehmet Şimşek’e ne gerek var? 04 Haziran 2023 | 2.871 Okunma Bugün de “Aile”yi yazayım 02 Haziran 2023 | 2.003 Okunma Acil gündem LGBTİ 01 Haziran 2023 | 3.824 Okunma Önce tebrik sonra birkaç söz 30 Mayıs 2023 | 4.050 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar