Her lider koalisyonu tadacak

Kimisi unutmuş görünse de zaten tattılar da... AKP’nin ve Tayyip Bey’in kökü Erbakan’a ve liderlik yaptığı partilere dayanıyor. Erbakan Hoca’nın (CHP, AP ve MHP ile) koalisyon ortağı...

Kimisi unutmuş görünse de zaten tattılar da... 
AKP’nin ve Tayyip Bey’in kökü Erbakan’a ve liderlik yaptığı partilere dayanıyor. 
Erbakan Hoca’nın (CHP, AP ve MHP ile) koalisyon ortağı olduğu 1970’li yıllarda siyasete girmişti. (MSP Beyoğlu ve İstanbul Gençlik Kolları Başkanı olarak!)
1994 yılında İstanbul Belediye Başkanı seçildiğinde de ülkede koalisyon vardı. Ertesi yıl da RefahYol Koalisyonu’nun belediye başkanı idi! 
Siz bakmayın, son seçimde meydan meydan, ekran ekran koalisyonlara lanet okuduğuna... 
Hayat gibi, siyaset de aslında bir haşin ve hazin bir burun sürtme - sürttürme sürecidir. 
Erdoğan’n kendisi de bizzat bir koalisyon ürünüdür! 
Yıllarca takıyye yapması, Atatürk’ün huzurunda hâlâ “sap gibi durması”, Cumhuriyet değerleri, hâlâ yürütmek zorunda kaldığı koalisyonun gereğidir. 
Özet mi? 
Koalisyonlar, iddia ettiği gibi “Eski Türkiye”nin değil “Demokratik Siyaset”inkaçınılmaz bir gerçeğidir. 
“Milletvekili de yaptığı damadının gazetesi bile, daha geçen gün Avrupa’nın 22 ülkesini halen koalisyonlarla yönetildiğini ilan ediyordu! (Sabah 13.06.2015)

***

Evet, her lider koalisyonu tadacak! 
Bu “tadımda”, 13 rakamının uğursuz bir işlevi var gibi.. 
Tayyip Bey höt-zötü ile, ancak 13 yıl koalisyonsuz iktidarda tutunabildi. 
Milli Şef İsmet Paşa da, (1938- 1961) Cumhurbaşkanlığını izleyen 13. yılda CHP’yi ülkemizin ilk koalisyon ortağı yapmak zorunda kalmıştı.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sezen Aksu ve Reyiz’siz yazı 17 Ocak 2021 | 225 Okunma İtibarın yarısı ile darısı 10 Ocak 2021 | 169 Okunma Pürüzsüz, virüssüz, Reyizsiz 03 Ocak 2021 | 295 Okunma Şeytan-ı racim 27 Aralık 2020 | 287 Okunma Reyiz’i değil sevenleri sev 20 Aralık 2020 | 213 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar