ÇOK OKUNAN YAZARLAR

3 kuruş yardımın Çin'de karşılığı!..

Ahmet Takan
Ahmet Takan Yeniçağ Gazetesi
18 Ağustos 2018 | 11.3 K

Sabahın erken saati... Güne yeni başlamışız... Gazeteleri tarıyorum... Değerli siyasetçi CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin aradı.  Telefonda kısa bir hal hatırın ardından  hemen konuya daldı;

"Anlayamıyorum. Geçen damat  Çin'de para buldular diye neredeyse  davul zurna çaldıracaklardı... 1 milyon Uygur Türk'ü gözaltına alındı. 1 Milyon... Birleşmiş Milletler raporu... Kıyamet kopması lazım ya!.. Hani AKP'yi anlarımda o milliyetçi MHP'ye ne oluyor?.. Sesleri sedaları çıkmıyor ya!.. İçler acısı. Bu çok  büyük  bir olay. 1 milyon... 1 kişi, 2, kişi, 3 kişi değil..."

Doların seyir defterinden, Papaz Brunson'un  Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerini takip etmekten (!) dolayı gündem körlüğü yaşadığımızdan Gürsel Tekin'den elindeki BM raporunu okumasını istedim. Tekin şunları söyledi;

"Çin'in Sincar Uygur Türk bölgesinde yaşayan Müslüman Uygurlara yönelik baskıların arttığını Birleşmiş Milletler etnik ayrımcılıkla mücadele komitesi başkanı Gay Mc Dougall ülkede siyasi toplama kamplarında 1 milyondan fazla Müslüman Uygur'un zorla tutulduğunu açıkladı. Ayrıca 2 milyon 200 bin Uygur'un da siyasi kamplarda günlük eğitime tabi tutulduklarını öne sürdü. Tutuklu olmayan 2 milyondan fazla Uygur'un da günlük eğitimleri sonrasında evlerine dönmelerine de izinli gidiyorlar. Böyle bir manzara.."

Ne diyeceğimi bilemedim!.. İğneyi kendime batırdım. İtiraf edeyim; Türk milliyetçisi bir gazeteci olarak böyle bir gelişmeyi atlamaktan büyük utanç duydum. Kendimi çok kötü hissettim. Gürsel Tekin'e  "Sizin düşüncelerinizi yazalım" diyebildim. Gürsel Tekin şöyle konuştu:

"Önce şunu söyleyeyim bir tarafta alayla valayla 3 milyar dolar Çin'de para bulduk diye caka atacaksınız öbür tarafta milyonlarca Uygur Türkleri ve Müslümanları kaderine terk edeceksiniz. Bu nasıl bir anlayıştır, bu nasıl bir dış politikadır? Bu konuda hiç mi bir şey söylemez Türkiye? Türkiye'nin bu mesele ile ilgili söyleyebilecekleri hiçbir şey yok mudur? Bütün dünyamız para üzerine mi inşa edilmiş?.. Para için gittiğimiz Çin'e bu 2 milyon 3 milyon insanın 5 milyon insanın kaderinin ne olacağı ile ilgili iktidarın ve dışişlerinin söyleyeceği hiçbir şey yok mudur diye merak ediyorum. İşte ortada, BM'nin raporlarına baktığımızda hepimizin içi acıyor. Doğrusu herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum."

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER