ÇOK OKUNAN YAZARLAR

YPG çekildi mi?..

Reuters, dün, "YPG Münbiç'ten tamamen çekildi" diye bir haber  geçti .

Ahmet Takan
Ahmet Takan Yeniçağ Gazetesi
17 Temmuz 2018 | 2.1 K

Reuters, dün, "YPG Münbiç'ten tamamen çekildi" diye bir haber  geçti... Maşallah, tüm haber siteleri koca koca televizyon ve gazetelerin internet siteleri ördek gibi suya atladı. Neyse ki, Dışişleri kaynakları yarım da olsa bir açıklama yaparak, "YPG'nin Münbiç'ten tamamen çekildiği haberleri abartılı, süreç devam ediyor" dedi. Çok doğru, asrın tiyatro süreci devam ediyor. Biz, cambaza bak oyununu seyrederken ...

Aslında ne oldu?.. Değişen hiçbir şey yok!.. Münbiç meclisinin PKK/YPG ağırlıklı bir yapısı var. Suriye için yeni anayasa hazırlanıyor. Irak ve Suriye'nin yeni idari bölünmesi için (siz bunu bir yerlerden hatırlarsınız-aht-) sınırlarına son şekli verilecek. Bize, kıyıda köşede devriye attırılırken (!) Münbiç'te en basit kararları bile YPG alıyor. Dün, Avrupa'dan da katılımlarla, ABD'nin PKK/YPG'ye isim değiştirerek yeni format attığı terör örgütü SDG'nin Rakka'ya bağlı Tabka yerleşkesinde hemen barajın yanı başında toplantısı vardı. SDG'nin 3'üncü konferansı... Tam kadro... Münbiç'teki YPG kadrolarının neredeyse tamamı bu toplantıya katıldı... Suriye için yapılacak anayasayı görüşeceklerdi. YPG'liler de cümbür cemaat bu toplantıya gidince çaktılar bize inceden haberi... Nasıl olsa ne versen yeniyor!..

NATO zirvesinden çıkan nihai kararları akılcı okumak lazım. Suriye 3'e bölünecek. Yakında, işi bitmeyen, ABD/İngiliz anahtarı terör örgütü IŞİD'i tekrar sahnelerde görürseniz şaşırmayın. Geçtiğimiz günlerde, IŞİD, Deyrizor'un güneyindeki bazı gaz yataklarını işgal etti. Esad güçleri buralara girmeye kalkınca koalisyon güçleri onları vurdu ama IŞİD'e izin verdi!..

Yıllardır, sizlere bu köşeden anlatmaya çalışıp da başaramadığımız, ek gösterge, kek kadar hassasiyet göstermediğiniz gerçeklere "neler oluyor neler?.. Maydanozlu köfteler!" demeden devam edeceğim. Geçtiğimiz hafta sonundan bu yana bölgedeki istihbarat kaynaklarımızdan Ankara'ya raporlar yağıyor. İstihbarat notları içinde o kaynakların kullandıkları zaman ibareleri sizleri yanıltmasın. Oralara takılmayın. Ben de biraz bekletildi çünkü o notlar. Başlıklar halinde devam edelim;

"İRAN;

Kandil'in İran tarafında İran KDP'si ve Zağros Kartalları şiddetli şekilde İran güçlerine saldırmakta ve ağır kayıplar verdiriyor.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER