ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Bu da seçmenin kılavuzu!..

Ahmet Takan
Ahmet Takan Yeniçağ Gazetesi
24 Mayıs 2018 | 2.7 K

Siyaset dünyamızın klasik dümenlerindendir. Her seçim öncesi her bir siyasi parti, milletvekili adayları için seçim kılavuzu hazırlar. Bu ansiklopedi değerindeki (!) yazılı materyalde milletvekili adaylarına seçmenin ayağına gidildiğinde ne yapılacağına dair pek çok kıymetli tavsiyelerde bulunulur. Seçmene karşı nasıl nazik davranılacağı, nasıl alttan alınacağı ne gibi şirinlikler  yapılacağı vs.. anlatılır. Esasında bu değerli (!) dokümanterin adı, "seçmene karşı nasıl dansöz gibi kıvırtılır"dır. Pek de haksız sayılmazlar!.. Bizim ahali de kıvırtanı seyretmeyi pek sever. 4 yılda bir eline geçen altın değerindeki fırsatı sonuna kadar değerlendirmeyi de asla ve kata ihmal etmez.

Türkiye'de şöyle bir seçmen mebus ilişkisi vardır. Seçilene kadar o senin kapında bekler, seçildikten sonra da sen onun kapısında su kulesi nöbeti tutarsın... Seçilene kadar sen onun yemeğini yersin seçildikten sonra o senin emeğini yer... Seçilene kadar o senin karşısında el pençe divan durur, seçildikten sonra sen onun karşısında asla ve kata esas duruşunu bozamazsın. Seçilene kadar o senin cep telefonundan, ev ve iş telefonlarından arar hal hatır eder, bir emrinin olup olmadığını sorar, rahmetli babaannenin doğum gününü kutlar, dayına emmine, halana mutlaka selamlarının iletilmesini ister. Seçildikten sonra sen onu aradığında sık sık telefonu meşgule düşer ya da o güzel sesli hanım kız, aradığınız şahsa ulaşılamadığını söyler. İçinizden en torpilli ve hatırlı olanına ise Meclis'teki sekreter hanım "Sayın vekilimin programı çok yoğun. Notunuzu hemen ileteceğim. En kısa zamanda size dönüş yapacağız" der. 1 ay sonra cevaben telefon gelirse Millî Piyango'dan büyük ikramiye çıkmış gibi sevinirsiniz... Seçilene kadar o size "Her zaman emrinizdeyim" der, seçildikten sonra siz ona "Her zaman emrinizdeyiz efendim" diye reverans edersiniz. O, size her seçim öncesi "Pazara kadar değil mezara kadar" deyip yemin billah eder. Seçim sonrasındaki ilk pazar günü hanenize Mart karı yağdığını iliklerinize kadar donarak hisseder ve  görürsünüz.

Bu bir Türkiye ritüelidir... Türkiye klasiğidir...

Seçmenin ayağına rövanş maçı fırsatı ortalama 4 yılda bir gelir. Atacağınız bir gole karşılık ilerleyen dakikalarda kaç gol yiyeceğinizi tecrübeyle sabit olmasına rağmen bilemez, kestiremezsiniz.

İstisnalar kaideyi bozmaz ama onca yıllık tecrübenin ardından ben de kendimce partilerin seçim kılavuzuna kıllık olsun diye seçmenin adaylara  kılavuzunu hazırladım. Eğer benim ve çevremde etki ettiğim en az 2 bin oyu almak (bu geleneksel Türk seçmen tipinin en önemli iddialarından biridir-aht-) istiyorlarsa aşağıdaki tavsiyelerime titiz bir şekilde uymalarını hasseten rica edeceğim;

1- Posta kutumu, ne olur asla ve kata bakmadığım dandik seçim broşürlerinizle doldurmayın. Göz ucu ile bakmadan direkt yere atıyorum. Kapıcı, temizlik yaparken hem bana hem de size rahmet okuyor.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER