ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Fırat'ın doğusu seçim sonrasına mı öteleniyor?..

ABD eski Dışişleri Bakanı ile sarayda gerçekleşen 3 buçuk saatlik tutanaksız  görüşmenin ardından son sürat çok ilginç gelişmeler yaşanıyor .

Ahmet Takan
Ahmet Takan Yeniçağ Gazetesi
14 Mart 2018 | 5.0 K

ABD eski Dışişleri Bakanı ile sarayda gerçekleşen 3 buçuk saatlik tutanaksız  görüşmenin ardından son sürat çok ilginç gelişmeler yaşanıyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün, "YPG'nin olduğu bölgeler nasıl istikrara kavuşturulur, kimin yöneteceğini nasıl sağlayabiliriz. Temel prensip, nüfus oranında yönetim olması. YPG hiçbir şekilde olmayacak. Menbiç'ten YPG çekilince orada ABD ve Türk askerleri olacak. YPG'nin çekilmesine nezaret edeceğiz. Buranın güvenliğini kim sağlayacak? ABD ve Türkiye. Önce bu modeli Menbiç'te uygulayacağız daha sonra diğer yerlere götüreceğiz. Bu Rakka için de Fırat'ın doğusunda YPG'nin kontrolündeki yerler için de geçerli" dedi.

Çavuşoğlu'nun konuşmalarına bakarsak, ABD'den her istediklerini alıyorlar gibi bir hava daha doğrusu algı var. Ancak, kendilerinin ne verdiği hâlâ net değil!.. "Irak'ta Bağdat ile ortak operasyon yapacağız" açıklamasını da bu kapsamda görmek lazım... Şimdi soralım bakalım;

Madem bu kadar kolaydı Suriye kuzeyinde YPG'yi çektirmek, dağıtmak, niye bekledik bugüne kadar? Niye Afrin'de beton korunaklar, tüneller yapılmasına göz yumuldu? Neden Fırat doğusunda 60 bin kişilik düzenli terör ordusunun oluşumuna ses çıkarılmadı? 5 bin TIR neden sadece izlendi de İsrail'in yaptığı gibi Hizbullah'a gitmek üzere Suriye'ye gelen tüm İran askeri destek teçhizatları silahları anında vurulmadı, tehdidin büyümesine göz yumuldu? Birinci, ikinci TIR vurulsaydı 5 bininci TIR gelir miydi?.. Ha, bir de YPG'ye verilen silahların tam olarak geri alınamayacağını biliyorlarmış... Silahlarını alamadığınız YPG'nin Menbiç'ten Fırat'ın doğusundan çekileceğine inanıyorsunuz!.. Öyle mi?..

ABD tarafının açıklamalarını merakla bekleyeceğiz. ABD, Çavuşoğlu'nun dediği gibi YPG'nin çekilme takvimi gibi kendini bağlayacak bir yol haritasına hemen karar verir mi, göreceğiz. Çavuşoğlu'nun dediği gibi bir mutabakat olsaydı bu mekanizma işlerine falan gerek olur muydu?.. Bir hatırlatma; Bakan beyin bu söyledikleri yani YPG'nin Menbiç'ten çekileceğine ta Mayıs 2016'ta mutabık kalınmıştı!..

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı stratejist Cahit Armağan Dilek, ortaya çıkan son tabloyu şöyle analiz ediyor;

"ABD, Menbiç'ten tamamen vazgeçmez ama pazarlık marjı olarak kullanır, kârdan zarar eder. Ama Fırat doğusundan asla vazgeçmez. Türk hükümetinin Fırat doğusu için söylediği bir şey var mıydı son zamanlardaki cılız birkaç çıkışı haricinde? Yoktu. Aksine Menbiç'teki YPG, Fırat doğusuna geçsin diyerek orayı YPG'ye yaşam alanı olarak gösteriyordu.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER