'Şah'ın Hainleri'

İran Şahı, 980'den önce devrildi.Şah döneminde ergen yaşta olanlar bu hesaba göre bugün 50-55 yaşında olur.İran'da 50 yaş üstü insanlara Şah'ın dönemini özlüyor musunuz sorusu sorulsa, yüzde...

İran Şahı, 980'den önce devrildi.
Şah döneminde ergen yaşta olanlar bu hesaba göre bugün 50-55 yaşında olur.
İran'da 50 yaş üstü insanlara Şah'ın dönemini özlüyor musunuz sorusu sorulsa, yüzde kaçı "evet özlüyorum" der?
Yaşı yetmeyenler de anne babalarından o devri dinlemiştir. Anket ülke genelinde de yapılabilir ve büyük ihtimalle ülkenin kahir ekseriyeti şah dönemini özlediğini, o dönemin daha iyi olduğunu söyler.
O zaman niye devirdiniz Şah'ınızı deyince ne derler acaba.. Biz devirmedik derler mi?
....
Aynı Şah 953'te Musaddık darbesinden sonra (ki o bir sivil darbeydi) ülkesini terketmek zorunda kalmıştı.
Ülke ayaklanmıştı. Kanımızı emen Şah, ülkeyi terket diye bağırmışlardı.
Sonra aynı halk, "Ne olur gel bizi kurtar" diye bağırdı, 954.
Sonra aynı halk defol diye bağırdı 1979.
İşin kronolojisinde değilim. Bakın şöyle bir gariplik var: Şah döneminin hainleri bir sonraki dönemin kahramanları oldular.
İran’da güya İslam devrimi oldu. (ne demekse) o tarihlerde bugün Türkiye'de söz sahibi olan kadrolar o devrimcilere hayrandı. İslam devrimi olmuş da dünyaya örnek olacakmış. O da ayrı konu.. Hainden devam edersek bugünkü rejimin hainlerinin babaları da dün kahramandı. Demek ki bu işler konjonktürel. Yani bir hain görünce don paça linç etmek için koşmanın alemi yok. Faydası da yok.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Bu devlet işi" demişler.. 11 Mayıs 2017 | 558 Okunma Hüsranla biten hikâye.. 10 Mayıs 2017 | 475 Okunma Şehirle beraber büyüyen çocuklar... 09 Mayıs 2017 | 472 Okunma Yaşanmış istihbarat fıkrası... 05 Mayıs 2017 | 329 Okunma Muhafazakâr-Lümpen 04 Mayıs 2017 | 469 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar