Poyraz

Vefa Poyraz, 27 Mayıs'ın asker valilerinden. İlk görev yeri Bitlis. 966-73 yılları arasında İstanbul Valiliği yapmış, sonra siyasete atılmış.Hatıralarını anlattığı bir kitabı (Bir Cumhuriyet...

Vefa Poyraz, 27 Mayıs'ın asker valilerinden. İlk görev yeri Bitlis. 966-73 yılları arasında İstanbul Valiliği yapmış, sonra siyasete atılmış.
Hatıralarını anlattığı bir kitabı (Bir Cumhuriyet Valisinin Anıları) var. Bu kitabı okuyunca 60'ların, 70'lerin bürokrasisi ve mülki idaresi hakkında epey şey öğrendim. Yavaş bir hayat varmış Türkiye'de. Ve sanki hep askerî idare. Askerle vatandaşın arasında köprü olanlar da babacan sayılmış. Dünyadan kopuk bir Türkiye.. Biraz Baas, biraz Demirperde, biraz NATO havası.. Hasılı bir acayip devir.
Kitaptan iki hatırayı not almışım. Biri Demirel'in ricası ile Cemal Tural'dan İTÜ için arsa istemesi, diğeri Bitlis'te köylüye bedava arazi dağıtacağı için herkesin çok sevineceğini zannetmesi..
"Bitlis Valiliğim sırasında ilginç bir olayla karşılaştım.
Demokrat Parti, çiftçiyi topraklandırma yasası çıkarmış ama uygulamaya koyamamıştı. Bu yasanın uygulanmasına askerî yönetim zamanında başlandı.
Bitlis'in Hizan ilçesi Gayda köyünde sulanabilir 3 bin dönüm tarım arazisi vardı. Bu arazi DP milletvekili Selahattin İnan ailesinin tasarrufunda idi.
Çiftçiyi topraklandırma yasası gereğince harekete geçtik hazırlıklarımızı yaptık. Hatta o kadar ki tapu dağıtım töreni için bando dahi getirdik. Ancak törene bir Allahın kulu gelmedi. Doğrusu çok şaşırdım. Arazilerin tapusunu dağıtacağım ortada tapu alacak insan yok. Para pul istemiyoruz. Köylüyü toprak sahibi yapmak hedefindeyiz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Bu devlet işi" demişler.. 11 Mayıs 2017 | 558 Okunma Hüsranla biten hikâye.. 10 Mayıs 2017 | 475 Okunma Şehirle beraber büyüyen çocuklar... 09 Mayıs 2017 | 472 Okunma Yaşanmış istihbarat fıkrası... 05 Mayıs 2017 | 328 Okunma Muhafazakâr-Lümpen 04 Mayıs 2017 | 469 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar