Ne işiniz var sanayi ile.. O abi gibi altını çıkarın keyfinize bakın

Geçen gün altın-maden işlerinden anlayan birisine sordum:    İyi hoş da bu adam 7 milyar dolarlık altın çıkarmış, memlekete hizmet etmiş.. Bu abinin düzenini neden bozdular?Anlattı:Türkiye’de...

Geçen gün altın-maden işlerinden anlayan birisine sordum:    İyi hoş da bu adam 7 milyar dolarlık altın çıkarmış, memlekete hizmet etmiş.. Bu abinin düzenini neden bozdular?
Anlattı:
Türkiye’de altın üretimi siyanürle yapılabiliyor. Biz de altın gümüşe yapışık, bakıra yapışık.. Cürufun içinde..
Bunu da ancak siyanür havuzlarında ayrıştırabiliyorsun. Başka yolu yok. Dedikleri kadar altın çıkarmaları için Türkiye’nin siyanür ithalatının 4-5 katına çıkması lazım.
Ne kadar siyanür ithal edildiği belli. İthalatı izne tabi.. Tehlikeli madde. İthal edilenin önemli bir kısmını devlet kullanıyor, piyasaya verilen miktar belli.
O kadar altını çıkarabilmek için ithalatın 4 kat, piyasaya verilen miktarın da 15-20 kat artmış olması lazım.
Altın falan çıkarıldığı yok. En azından beyan edilen kadar yok.
Peki nasıl oluyor bu iş.
Kapalıçarşı kayıt dışı paranın girip çıktığı, gayriresmi ödemelerin yapıldığı bir merkez. Milyarlar girip çıkıyor. İran’la ticaret oradan dönüyordu. Ortadoğu parayı oraya getiriyordu... Ekonominin nefes alma borusu gibi. Göz yumulan, mali denetime tabi tutulmayan bir yer..
Bunlar o piyasadan aldıkları altını eritip külçe haline getirip biz çıkardık diyerek beyan etmişler. Toplanan paraları legalize etmişler. 40-50 tonu çevirip durmuşlar.
İşin bir başka yönü daha var. 7 milyar dolarlık altın çıkarmak varken diğer insanlar niye sanayicilikle boğuşsun.. Otomotiv desin, plastik desin.. Bu abi kabiliyetli 7 milyar dolarlık çıkarmış.. Öbürü de bir başka yerde 700 milyon dolarlık çıkarır.. Bir başkası 70 milyon dolarlık çıkarır. Üstelik bu hesaba göre devlet de teşvik eder. Herkes enayi o akıllı mı? Burası petrolü doğalgazı olan bir ülke değil. 7 milyar dolar devletin burun kıvıracağı bir rakam değil.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Bu devlet işi" demişler.. 11 Mayıs 2017 | 516 Okunma Hüsranla biten hikâye.. 10 Mayıs 2017 | 460 Okunma Şehirle beraber büyüyen çocuklar... 09 Mayıs 2017 | 459 Okunma Yaşanmış istihbarat fıkrası... 05 Mayıs 2017 | 277 Okunma Muhafazakâr-Lümpen 04 Mayıs 2017 | 253 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar