Küçük havuzda büyük kurbağa mı

Büyük havuzda küçük kurbağa mı olmak istersiniz? Eskiden zenginlerin, büyük iş adamlarının gençlere tavsiyesi çok sıkıcı olurdu.Neredeyse aynı metinler iki neslin elinde dolaştı durdu. Yeni...

Büyük havuzda küçük kurbağa mı olmak istersiniz?

Eskiden zenginlerin, büyük iş adamlarının gençlere tavsiyesi çok sıkıcı olurdu.
Neredeyse aynı metinler iki neslin elinde dolaştı durdu.
Yeni öğütler bayağı değişmiş. Ya da İshak Alaton'un öğütleri mi bana değişik geldi, bilmiyorum.
Ece Vahapoğlu'nun "Zengin Ol" kitabı sanal ortamda var.
Canınız sıkıldığı zaman çerez gibi atıştırabilirsiniz. Nasihat edenlerden çoğu ölmüş.. Çoğu laf olsun kabilinden konuşmuş. Alaton'un öğütleri diğerlerine benzemiyor:
"Sizi rahatsız etse de, kendinize, bazı sualler yöneltin.
Aranızda, planlamanın önemini küçümseyecekler bulunabilir. İngilizlerin bir atasözünü tercüme etmekle yetiniyorum. 'Varacağı limanı bilmeyen yelkenli için hiçbir rüzgâr elverişli değildir.'
Siz, hedefinizi, arzu ve isteklerinize göre tarif ve tespit edememişseniz, bütün maddi ve manevi servetiniz işe yaramayabilir.
Şimdi derin bir nefes alıp, aynanın karşısına geçin ve uzunca bir müddet gözlerinizin içine bakın. Kendinizi bulmaya ve tanımaya çalışın. Sizi rahatsız etse de, kendinize, bazı sualler yöneltin.
Geçmiş günlerde başınızdan geçen bazı nahoş hadiseleri tekrar gözden geçirin. Bunların tatsız neticelerinde, kendi hatalarınızın payının ne kadar olduğu hakkında bazı yargılara varmaya çalışın... Ve bunları düşünürken, mümkün olduğu kadar tarafsız olmaya çalışın.
Ne kendinize eziyet edip hep kendinizi suçlamanıza gerek var, ne de kabahati hep başkalarında bulup kendinizden kaçmanıza. Ortada bir yerde olmaya çalışın. Ve en önemlisi, kendinizle bir dostluk kurmaya başlayın.
Bu metodu bir müddet deneyip rahatladıktan sonra, aktiflerinizin bir bilançosunu çıkarın. Rakamlardan ve maddi varlıklardan bahsetmediğimi tabii ki anladınız. Dış görünüş, genel kültür, insanlarla diyalog kurma yeteneği, yabancı dil bilgisi ve yeni bir dil öğrenme yeteneği gibi aklınıza birçok hususlar gelecektir. Bunları alt alta sıralayıp, kendinize göre birer birer not veriniz. Ve bundan sonra hayatınızın kalan kısmını akıllı bir şekilde planlamaya başlayınız. Geçmiş son birkaç sene içinde rüyalarınızla gerçekleşme oranını düşünüp kendinize yeni ve varılabilir hedefler öngörün.
Bugünkü uğraşınız size uygun mu? Size heyecan veriyor mu? Her gün yeni bir şey öğrendiğinizi ve bunları her gün daha iyi kullanıp müspet neticeler aldığınızı hissediyor musunuz? O hâlde iyi bir yolda başladınız, ancak yabancı dil veya genel kültür gibi bazı eksiklerinizi tamamlamanız gerekiyor... "
İki paragraf da Rahmi Koç'tan:
"Bir defa bir günden bir güne zengin olunmaz; bunu kafalarına koymaları lazım. Piyangodan para kazananların hayatları kaymıştır. Para kazanmak ve refah içinde yaşamak için insanın bir stratejisi olması lazımdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Bu devlet işi" demişler.. 11 Mayıs 2017 | 558 Okunma Hüsranla biten hikâye.. 10 Mayıs 2017 | 475 Okunma Şehirle beraber büyüyen çocuklar... 09 Mayıs 2017 | 472 Okunma Yaşanmış istihbarat fıkrası... 05 Mayıs 2017 | 328 Okunma Muhafazakâr-Lümpen 04 Mayıs 2017 | 469 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar