Kibarlıkla saygı arasındaki fark

Kibarlıkla saygı arasında ne fark var? Astın üstün huzurunda eğilip bükülmesi kibarlık değildir.. Saygıdır.. Zorunluluktur, içtendir o ayrı.. Ama üstün asta karşı saygılı davranması...

Kibarlıkla saygı arasında ne fark var? Astın üstün huzurunda eğilip bükülmesi kibarlık değildir.. Saygıdır.. Zorunluluktur, içtendir o ayrı.. Ama üstün asta karşı saygılı davranması kibarlıktır. Hiyerarşi deyince sadece askerlikte sıralama akla gelmemeli..

***
Diplomasi: Perde arkası diplomaside, kimseyi rahatsız etmeyecek formülasyonları bulma konusunda İngilizlerin üstüne yoktur. Muhataplarını zafer kazanmış havasına sokarlar. (Yalım Eralp-Büyükelçi)
***
Yabancı mimarlar: Kongreye katılan mimarlara Boğaz turunda mihmandarlık yapan Şakir Eczacıbaşı'ndan bir not: "Gezinin sonlarına doğru, 'İyi hoş da bu eserlerin hepsi Osmanlı dönemine ait. Cumhuriyet nerede?' diye sordular."
***
Standart: Yurt dışındaki Türkler orada emlak sahibi olunca oh ne iyi diyoruz.. Yabancılar bizde mülk alınca tedirgin oluyoruz. Satın aldıkları mülkün toprağını taşını alıp götüreceklermiş gibi.
***
Borç: Borçsuz ülke yok. Önemli olan borcun sürdürülebilirliği.. Çavuşesko inat etti borcu sıfırlamak için.. Halkın anasını ağlattı, borcu sıfıra yaklaştırdı ama sonunu görmeye ömrü yetmedi.
***
Bir doktordan: Anadolu'da öyle hastaneler kurulmuş ki.. Yok yok.. Ama hasta da yok. Dönüp dolaşıp bize geliyorlar..
***
Üniversitedeki papaz: Refik Baydur: "Torunumun mezuniyet töreni için ABD'ye gittim. Törende rektör ve papaz konuştu. Papazın niye konuştuğunu sorunca, 'papaz burada öğrencinin her derdine koşar ve çözer' dediler."

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Bu devlet işi" demişler.. 11 Mayıs 2017 | 558 Okunma Hüsranla biten hikâye.. 10 Mayıs 2017 | 475 Okunma Şehirle beraber büyüyen çocuklar... 09 Mayıs 2017 | 472 Okunma Yaşanmış istihbarat fıkrası... 05 Mayıs 2017 | 328 Okunma Muhafazakâr-Lümpen 04 Mayıs 2017 | 469 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar