Ahmet Öztürk
Ahmet Öztürk İstiklal

Zam zam zam zam

13 Ağustos 2017 | 211

Sanayi sicil belgesine sahip sanayi işletmelerinin yapılan düzenleme ile 1 Temmuz 2017'den bu yana TRT enerji payı ödememeleri kurumun "enerji payı gelirlerinde" yaklaşık yüzde 47'lik kayba yol açtı. Bunun üzerine TRT'nin gelir kayıplarının telafisi amacıyla cep telefonu bandrol ücretlerinde değişikliğe gidildi. ‘’Bu gelir kayıpları Türkiye milletine mal edilmemeli’’.

Yeni düzenleme ile cep telefonlarında matrahı oluşturan üretim veya ithalat rakamlarından daha önce yüzde 6 oranında alınan bandrol ücretine yüzde 4 ilave yapıldı.

Düzenleme öncesi tüketiciye KDV ve ÖTV dahil bin liraya mal olan cep telefonlarına 38 lira 40 kuruş bandrol ücreti yansıyordu. Yeni düzenlemeyle bin liralık bir cep telefonuna 25 lira 55 kuruş ek bandrol ücreti getirildi. Böylece bandrol için ödenen tutar bin TL'lik bir cep telefonu için 63 lira 95 kuruşa çıkmış oldu.

            Akaryakıt zamları da durmadan devam ediyor. Zamların en büyük sebeplerinden biri de doların yükselmesidir. Ancak alınan vergilerde azımsanacak türden değil. 95 Oktan Kurşunsuz Benzinin vergi oranı % 61,16, Motorinin vergi oranı %55,05, LPG’nin Vergi oranı ise %46,78’dir.(EPDK) Bu derece yüksek vergilerin tekrardan gözden geçirilmesi lazım gelir diye düşünüyorum.

Avrupa’da en pahalı LPG Türkiye’de, Motorin İsveç’te, 95 Oktan Kurşunsuz Benzin ise Hollanda’da (EPDK) satılıyor.

Meyve ve Sebze ’ye gelen aşırı zamların da sebeplerinin araştırılması lazım gelir. Çünkü çiftçinin tarladan sattığı ürün fiyatı ile pazarın tezgâh fiyatı arasındaki fark çok fazla.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER