Yedi büyük günahın en fenası: Açgözlülük

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan bu hafta 'Yedi büyük günahın en fenası: Açgözlülük' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Yedi büyük günah şunlar:

BİR: Kibir. İKİ: Açgözlülük. ÜÇ: Şehvet. DÖRT: Öfke. BEŞ: Haset. ALTI: Tembellik. YEDİ: Oburluk.

*

Tek tek bakalım bu günahlara:

*

- KİBİR: Boşu boşuna kostaklanma illetidir. Kasım kasım kasılma halidir. Çok ciddiye alınacak bir tarafı yoktur bu günahın. Günah hiyerarşisindeki yeri aşağılardadır.

*

- ŞEHVET: Kriminal bir tarafı yoksa günahı işleyenin boynunadır. Bu açıdan “Bana ne, sana ne, ona ne” falan deyip geçmek dışında yapacağımız bir şey yoktur.

*

- ÖFKE: Artık buna çare buluyorlar. Öfke kontrol kursları var. Gidiyorsun bu kurslara. Sakinleşiyorsun. Halim selim biri olup çıkıyorsun yani. Bu açıdan baş edilemeyecek bir günah değil.

*

- HASET: Bunun tek zararı, bu günahın günahkârlarınadır. Kendilerini yer bitirirler, çatlarlar, patlarlar. Bu günaha maruz kalanlar ise bir nazar boncuğuyla bütün tehlikeyi bertaraf edebilirler.

*

- TEMBELLİK: En şirin, en sempatik günahtır bu. “Tembellik hakkımı kullanıyorum” diyen birisine “Tövbe et, günah işledin” diyemez insan. Tembele günahkâr muamelesi yapılmaz, yapılamaz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ali Yerlikaya izlenimleri I Polisime en havalı gözlüğü takın dedim 01 Mart 2024 | 322 Okunma Fırat Tanış’ın pozları Fırat Tanış’ın gerçeği 29 Şubat 2024 | 2.926 Okunma DEM konusunda yanlış propaganda 27 Şubat 2024 | 3.689 Okunma Beyaz çoraplı bir akşamın tüm öyküsü 26 Şubat 2024 | 2.908 Okunma Tırtıklayıcılar sorunu 25 Şubat 2024 | 1.048 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar