Üç zor konu - Taliban, fonlama, sığınmacılar

“AK Parti, Kilis’te göçer.”

1) TALİBAN: Türkiye’de İslam adına ortaya konan hiçbir pratik, Taliban’ın İslam anlayışıyla örtüşmez. Hiç ayırt etmeksizin hepimizi “kâfir” diye yaftalarlar. Biz de onların İslam anlayışlarını alabildiğine yadırgarız. Hatta “İslam bu değil” deriz. Ama bütün bunlara rağmen... Türkiye, ABD’nin Taliban’la kurduğu diyalogdan daha iyi bir diyalog kurabilir.


2) FONLAMA: Fonlamanın kendisinde bir sorun yok. ABD’deki bazı vakıflar, Türkiye’deki bazı medya kuruluşlarını fonlayabilirler. Sorun, ABD’deki vakıf aracılığıyla fonlananların, “Biz acayip bağımsız bir medyayız, diğerleri şöyledir böyledir” diye hava basmalarındadır. “Biz de son tahlilde fonlanıyoruz, biz de o kadar bağımsız değiliz” deseler, mesele kalmayacak.

*

3) SIĞINMACILAR: Bu meselenin bir ortası olmalı. “Her önüne gelen, elini kolunu sallayarak Türkiye’ye gelsin” demek ile “Madem sığınmacıları seviyorsun, al evine besle” demek arasında bir yer olmalı. Ak/kara değil ki bu. Gayet çetrefilli, gayet karmaşık, gayet çok boyutlu bir konu. Her konuda saflaşıyoruz, bari bu konuda saflaşmasak. Sakince konuşsak şu mevzuyu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kürt meselesini çözelim çözmesine de mesele nedir? 23 Eylül 2021 | 2.863 Okunma ‘Sezai Temelli’li, HDP’li, İmralılı falan bir fıkra 21 Eylül 2021 | 2.805 Okunma Selçuk Bayraktar nasıl oluyor da kutuplaşma belasını yıkıp geçiyor 20 Eylül 2021 | 3.990 Okunma Ali Erbaş’tan mesaj var: Ben de günaydın derim 18 Eylül 2021 | 1.675 Okunma Sabah-ı şerifleriniz hayırlı olsun Ali Erbaş Bey 17 Eylül 2021 | 5.131 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar