Şu dört nedenle Dersim’den yanayım

- BİR: Oranın kadim adı “Dersim”dir... Türküler “Dersim” der... Destanlar “Dersim” der... Hatıralar “Dersim” der... “Tunceli” sonradan olmadır.

“Tunceli” sonradan olmadır. Tarih her köşesinden “Dersim... Dersim...” diye haykırır.
- İKİ: Yakın tarihin sancılı dönemlerinde yaşananlar nedeniyle alınan kararların tümünü, bugün aynen devam ettirmekte ısrar etmek anlamsızdır. Tutuculuğa hiç mi hiç gerek yok.

- ÜÇ: Yörenin ahalisi, orayı “Dersim” olarak benimsiyorsa ve “Tunceli” adına ısınamıyorsa... “İlle de Tunceli diyeceksiniz” diye tutturulmaz... O yörenin ahalisine isim dayatmak, çok nahoş bir tutumdur.

- DÖRT: “Dersim”in adını değiştirme hakkının, Dersim’in yerel temsilcilerinde olmasının hiçbir sakıncası yoktur... “Buna devlet karar verir, sen kim oluyorsun”falan diye çıkışmak, seçilmiş yerel temsilcileri hafife almak olur.

 

CANAN KAFTANCIOĞLU’NA DAVA AÇILMASINA DAİR

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekrem İmamoğlu’nun İsmail’e söylemedikleri 20 Haziran 2019 | 17.086 Okunma İmamoğlu da Yıldırım da beklenenden daha iyiydi 18 Haziran 2019 | 11.413 Okunma Atatürk mülteciymiş hahaha! 17 Haziran 2019 | 8.480 Okunma Binali Bey’e, Ekrem Bey’e ve İsmail’e son tüyolar 16 Haziran 2019 | 5.779 Okunma İmamoğlu ve Yıldırım’a tartışma programı için kritik bir tüyo veriyorum 15 Haziran 2019 | 7.041 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum