Fiyatları tayin eden Allah’tır saptırması

Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan'ın bugünkü (29.07.2022)''Fiyatları tayin eden Allah’tır saptırması'' başlıklı yazısı.

Cumhuriyet gazetesinin verdiği haber şuydu:

“Diyanet fetva verdi: Fiyatları Allah artırıyor.”

Ne anlıyoruz bu ifadeden?

Şunu anlıyoruz:

Diyanet’in bugün Türkiye’de yaşanan fiyat artışlarıyla ilgili bir fetva verdiğini ve bu fetvasında da “Fiyatları hükümet artırmıyor, fiyatları tayin eden Allah’tır” dediğini anlıyoruz.

İyi ama bu doğru değil ki.

İyi ama bu hakikati yansıtmıyor ki.

Her şeyden önce Diyanet, “Fiyatların artışından kim sorumludur?” şeklindeki bir soruya “Allah sorumludur” diye bir cevap vermemiş.

Bu doğru değil.

Diyanet, “Ticarette kâr haddi var mıdır?” şeklindeki bir soruya yanıt verirken bir “hadis” alıntısı yapmış.

Hadiste Hz. Muhammed’in söyledikleri tam olarak şöyle:

“Şüphe yok ki fiyatları tayin eden, darlık ve bolluk veren, rızıklandıran ancak Allah’tır. Ben sizden birinin malına ve canına yapmış olduğum bir haksızlık sebebiyle o kimsenin hakkını benden ister olduğu halde Rabbime kavuşmak istemem.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ne etti size Hulusi Akar 05 Ağustos 2022 | 3.957 Okunma En paçoz gelenek: Garsonun başına şampanya dökmek 04 Ağustos 2022 | 2.280 Okunma Terzi Fikri’nin Fatsa’ya diktiği giysi 02 Ağustos 2022 | 4.383 Okunma Cemevlerine saldırı: Alçakça provokasyon 01 Ağustos 2022 | 4.075 Okunma Avrupalı bakanlar! Çavuşoğlu’na dikkat! 31 Temmuz 2022 | 2.117 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar