Erdoğan aniden ‘Parlamenter sisteme dönüyoruz’ derse

Acayip bir mavra çıkar hepimize.

Geçenlerde Cübbeli Ahmet vardı Tarafsız Bölge’de... “Tarikatlar içindeki cinayetler” konusunu konuşmak için davet etmiştik kendisini.

Reklam arasında siyasete daldı Cübbeli.

Bana, “AK Parti, parlamenter sisteme döner mi?” diye sordu.

Bütün gece sınava çalıştığı halde hiç beklemediği yerden gelen soruyla afallamış öğrencilere özgü bir şaşkınlıkla kekeledim: “Sanmam... Gündemde değil... Olmaz öyle şey... Kem... Küm...”

Benim kem küm etmemle zerre ilgilenmedi Cübbeli.

Ve hemen kendi görüşünü söyledi:

“AK Parti, parlamenter sisteme dönerse iktidarı hiç kaybetmez. Durumu riske atmak istemiyorsa yapması gereken şey parlamenter sisteme dönmektir.”

*

Posta yazarı Rauf Tamer’in dünkü yazısını okuyordum.

Şöyle yazmış Rauf Bey:

*

“Erdoğan, yüzde 50 artı 1 barajıyla zor yolu seçmiştir. Halbuki öbür sistemde iktidara gelebilmek için birinci parti olmak yetiyor. En azından koalisyon ortağı. Erdoğan şimdi çıkıp şakacıktan bile dese ki ‘Parlamenter sisteme dönme kararı aldım, yarından tezi yok...’ Kim bilir ortalık nasıl karışır? İttifak dahil her şey tarumar olur.”

*


Bütün muhalefet, “Parlamenter sistem” diye tutturmuşken...

AK Parti, aniden “Parlamenter sisteme dönüyoruz” derse...

Ne olur?

*

Mesela şöyle şeyler olur:

*

- Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş denklemden çıkar.

*

- Kemal Kılıçdaroğlu, “Partimin oylarını artırmam gerekiyor. İşte şimdi yandık” diyerek inceden umutsuzluğa kapılır.

*

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Parlamenter sistem hayaline erişmek için şu 7 adım şart 01 Ekim 2021 | 2.498 Okunma Kahraman Özgür Bey üç harfli marketlere karşı 30 Eylül 2021 | 3.082 Okunma Erdoğan aniden ‘Parlamenter sisteme dönüyoruz’ derse 28 Eylül 2021 | 3.275 Okunma Meral Akşener’in ‘Aday değilim’ demesi iyi mi oldu, kötü mü oldu? 27 Eylül 2021 | 4.431 Okunma Sanırım Millet İttifakı’nın planı belli oldu gibi 26 Eylül 2021 | 2.670 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar