Dizi, iftar, alkol, saygı, laiklik falan

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan "Dizi, iftar, alkol, saygı, laiklik falan" yazısıyla Show TV'deki o dizinin oyuncularının neden olduğu polemiği anlatıyor okurlarına. İşte Ahmet Hakan'ın yazısı:

BİR dizi var televizyonların birinde. 

Muhafazakâr / seküler çelişkisini işliyormuş.

*

Etrafımda çok geyiği yapılıyor bu dizinin.

İskandinav polisiyelerinden başımı kaldırıp bir türlü izleme fırsatı bulamadım.

*

Geçenlerde bu diziden bir iftar sahnesi yansıdı sosyal medyaya.

*

Şöyle bir sahne:

*

Bir restoranda dört kişi oturuyor. İkisi kadın, ikisi erkek. Erkeklerden biri muhafazakâr. Aralarında şöyle bir tartışma oluyor: Muhafazakâr adam, restoranda iftara saygı gösterilmesi gerektiğini, alkollü içki servisi yapılmaması gerektiğini söylüyor. Seküler kadın ise Türkiye’nin laik bir ülke olduğunu, isteyenin oruç tutabileceğini, isteyenin de içki içebileceğini söylüyor. “Rahatsız olan gider, orucunu evinde açar” diye de raconu kesiyor.

*

Bu sahneyi sorun edenlerin çıktığını görüyorum.

Özellikle muhafazakâr kesimlerin bazı isimleri, bu sahneye tepki gösteriyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Seçimden sonra ortaya çıkan çeşit çeşit tipler 03 Haziran 2023 | 2.759 Okunma Hayko Cepkin’in KONDA’dan farkı yok 02 Haziran 2023 | 5.525 Okunma CHP’nin ekran yüzleri CHP’nin kalemşorları 01 Haziran 2023 | 4.970 Okunma Kılıçdaroğlu hakkında dört şey söyleyeceğim 31 Mayıs 2023 | 8.474 Okunma Cahilsin, çağdışısın, nobransın bencilsin, küstahsın, kibirlisin 30 Mayıs 2023 | 28.938 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar