Çocuklar ve kadınlar aşkına

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan bu hafta 'Çocuklar ve kadınlar aşkına' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Emine Erdoğan’ın Newsweek’e verdiği röportajı okudum baştan sona.

Batılı bir yayın organında Batılı bir gazetecinin sorularını yanıtlarken savaşın en büyük mağdurları olan çocukların ve kadınların sesi olmuş Emine Erdoğan.

*

7 Ekim’den bu yana öldürülen yüzlerce Filistinlinin yüzde 73’ü kadınlar ve çocuklar. Emine Erdoğan’ın röportajda verdiği önemli bilgi bu.

Günlerdir bombalanan Gazze’nin hamile kadınlarından, bebekli annelerinden ve özel gereksinimli çocuklarından söz eden Emine Erdoğan, şu önemli yaklaşımı ortaya koymuş:

*

“Biz Filistinli çocuklar ile Ukraynalı, Avrupalı, Amerikalı, Türk çocuklar arasında fark göremeyiz. Hepsinin hakları aynıdır. Hepsinin aynı fırsatlara erişimi olmalıdır.”

*

Newsweek röportajında Emine Erdoğan’ın beni en çok etkileyen yaklaşımı şu oldu:

Konuyu dinsel bir dayanışma duygusuyla değil tamamen insani bir dayanışma içinde ele almış. Sürekli olarak mazlumlara din, dil, ırk olarak bakmadığını ve bakılmaması gerektiğini vurgulamış.

*

Filistin’in mağdurlarıyla ilgili yaptığı çalışmaları anlatırken Ukrayna’nın mağdurlarıyla ilgili yaptığı çalışmaları anımsatmaktan da geri durmamış Emine Erdoğan.

Bir kısmı özel gereksinimli 1500 Ukraynalı çocuğun Türkiye’ye getirildiğini ve halen Türkiye’nin kurumlarında bu çocukların tüm ihtiyaçlarının karşılandığını söylemiş.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Murat Kurum polemiğe girmeyi bile düşünmeli 24 Şubat 2024 | 1.483 Okunma Cevabını kimsenin bilemediği sorular 23 Şubat 2024 | 3.325 Okunma Memnuniyetsizler korosu KAAN için ne diyecek 22 Şubat 2024 | 3.991 Okunma Memnuniyetsizler korosu KAAN için ne diyecek 22 Şubat 2024 | 78 Okunma Yeter ki onursuz olmasın siyaset 20 Şubat 2024 | 1.449 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar