Bakan Koca’ya Çin aşısıyla ilgili her şeyi sordum

NEDEN ÇİN AŞISI? ÇİN AŞISININ YÖNTEMİ DİĞERLERİNDEN DAHA İYİ SORU: Neden Çin aşısı? Erişimi kolay ve ucuz olduğu için mi? FAHRETTİN KOCA: Çin aşısı, Alman aşısı, İngiliz aşısı, Amerikan aşısı... Konuyu böyle ele alamayız.

NEDEN ÇİN AŞISI?

ÇİN AŞISININ YÖNTEMİ DİĞERLERİNDEN DAHA İYİ

SORU: Neden Çin aşısı? Erişimi kolay ve ucuz olduğu için mi?

FAHRETTİN KOCA: Çin aşısı, Alman aşısı, İngiliz aşısı, Amerikan aşısı... Konuyu böyle ele alamayız. Öncelikle ele almamız gereken husus, aşının hangi yöntemle üretildiği hususudur. Çünkü aşının yöntemi, aşının güvenilir olup olmadığını birinci dereceden etkiler.

*

SORU: Korona aşıları kaç yöntemle üretildi?

FAHRETTİN KOCA: İki yöntem var. Birincisi: İnaktif virüs aşıları... İkincisi: mRNA yöntemiyle üretilen aşılar...

*

SORU: Hangisi daha güvenilir?

FAHRETTİN KOCA: İnaktif yöntemle üretilen aşılar daha güvenilirdir. Tarihte bilinen en iyi yöntem budur. Bunun uzun vadeli sonuçlarını biliyoruz. Virüsün genetik yoluyla geliştirilen mRNA aşıları, kısa vadede iyi sonuç verdi. Ama orta ve uzun vadede nasıl bir etkisi olacağını bilmiyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sözde 12 Ocak 2021 | 4.708 Okunma WhatsApp’tan neden kolay kolay çıkamam 11 Ocak 2021 | 6.982 Okunma Maklubeci tosun marulcu olmuş 10 Ocak 2021 | 6.755 Okunma Milli Mücadele yedi düvel falan 09 Ocak 2021 | 4.651 Okunma Bizim çocuklar yapmadı 08 Ocak 2021 | 7.227 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar