Avrupa’da aşırı sağı yükselten dört neden

EKONOMİK KRİZ: Pandemiyle başladı her şey. Ardından Rusya / Ukrayna savaşıyla devam etti. Bunlara Çin’i sıkıştırma hamleleri, Rusya’ya yaptırımlar falan da eklenince ekonomik girdap büyüdü....

- GELİR DAĞILIMI: Gelir dağılımındaki adaletsizlik ayyuka çıkmış durumda. Aşırı zenginlerin Davos’ta “Bizden daha fazla vergi alın, yoksa işler karışacak” falan demesi, sorunun hangi boyutta olduğunu gösteriyor. Merkez siyaset, işin bu kısmını görmezden geliyor.

*

- GÖÇ DALGASI: Savaşların, ekonomik sıkıntıların doğurduğu büyük göç dalgalarından kaynaklı bir öfke var Avrupa’da. Gerçi merkez siyaset de aşırı sağın güçlenmesini engellemek için göçmen karşıtı politikalara sarılmaya başladı ama aşırı sağ bu konuda çok daha net.

Avrupa’da aşırı sağı yükselten dört neden

*

- AHALİDEKİ ÖFKE: Hayattan kopuk, fazlasıyla uçuk, aile değerlerini takmayan, kitlelerin muhafazakâr yaklaşımlarıyla zerre kadar ilgilenmeyen liberal fantezilerin sesinin yüksek çıkması, ahaliyi bezdirdi. Buna karşı bir öfke var ahalide. Merkez siyaset, bu öfkeyi anlamadı ve anlamamaya devam ediyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir örgütün ahmaklaşması, alıklaşması, kafasızlaşması 22 Haziran 2024 | 823 Okunma Özgür Özel, Yılmaz Özdil ve bidon kafa 21 Haziran 2024 | 2.704 Okunma Maçtaki üç favorim 20 Haziran 2024 | 1.054 Okunma Türkiyeli mi Türk mü 18 Haziran 2024 | 1.733 Okunma Bayramda neler konuştuk 17 Haziran 2024 | 560 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar