Aşağılık kompleksinden daha aşağılık bir şey

Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan'ın bugünkü (02.02.2022)'' Aşağılık kompleksinden daha aşağılık bir şey'' başlıklı yazısı.

Eskiden Avrupa şöyleydi:

Bir çekiciliği vardı. Yeryüzü standartlarını belirliyordu. Evrensel bir model geliştirmişti. Sağa sola haklı olarak ayar verip caka satıyordu. Çıpasına tutunan, kendini kurtulmuş sayıyordu. Medeniyet beşiği olarak görülüyordu.

ŞİMDİKİ AVRUPA ise şöyle:

Eskisi gibi kimseye standart dayatacak takatleri yok. Kendi standartlarını kendileri çiğniyorlar. Faşizmi hortlattılar. “Bu mu medeni Avrupa?” dedirtiyorlar. Putin diye bir belaları var. Caka satamıyorlar, ayar veremiyorlar.

Ali Babacan’ın, Altılı Masa’nın vaatlerinin ne kadar şahane olduğunu anlatmaya çalışırken “Avrupa bize aferin diyecek” demesi üzerine...

Şu iki saptamayı yapmak boynumun borcudur:

- BİR: Eskiden Avrupa’dan “aferin” beklemek, sadece bir aşağılık kompleksinin işaretiydi.

- İKİ: Şimdiki Avrupa’dan “aferin” beklemek ise aşağılık kompleksinden çok daha aşağılık bir şey.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Anketlerle oyunlar tehlikeli oyunlardır 21 Mart 2023 | 3.419 Okunma Özlem Zengin yalnız değildir 20 Mart 2023 | 4.147 Okunma Bir de benim imzayı görse 19 Mart 2023 | 1.483 Okunma Muharrem İnce: Adayım, yüz bin imza topluyorum, ikinci tura kalacağım 17 Mart 2023 | 3.960 Okunma Deprem bitiyor sel başlıyorsa... Bir paradigma değişimi şart 16 Mart 2023 | 3.299 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar