Zekatını ve Ramazan Paketlerini Vergiden Düş

Ramazan ayında güzel bir sosyal davranış olan erzak paketleri hayır sever insanımız tarafından dağıtılıyor. Bedelsiz olarak verilen bu tür yardımlar vergi uygulamasında ayni yardım olarak...

Ramazan ayında güzel bir sosyal davranış olan erzak paketleri hayır sever insanımız tarafından dağıtılıyor.

Bedelsiz olarak verilen bu tür yardımlar vergi uygulamasında ayni yardım olarak adlandırılır.

Konunun birkaç boyutu var…

Personele Verilen Ramazan Paketleri…

Gelir Vergisi Kanunu'nun 61.maddesine göre personele mal veya emtia olarak bağışlanan bu tür yardımlar ücret mahiyetindedir ve vergilendirilmesi gerekir.

Buna göre;

  • İşçiye ayın (mal) olarak verilen ekonomik değerler, ücret sayılır. Verilen Ramazan Paketinin değeri ise; bulunulan yerdekiortalama perakende fiyatlar dikkate alınarak hesaplanır.
  • Buna göre yapılan yardımlar “stopaj Gelir Vergisine” tabi tutularak muhtasar beyanname ile beyan edilmesi gerekir.
  • Hesaplanacak Ramazan Paketi değeri dolayısıyla Damga Vergisi de hesaplanacaktır.
  • Vergiye tabi malların her ne suretle olursa olsun, vergiye tabi işlemler dışındaki amaçlarla işletmeden çekilmesi, vergiye tabi malların işletme personeline ücret, prim, ikramiye, hediye, teberru gibi namlarla verilmesiKDV'ye tabi” olduğundan ayrıca KDV de hesaplanarak beyan edilmesi gerekir.

Olayın SGK Boyutu…

  • Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu İle İşsizlik Sigortası Kanununa Göre “Ayni Yardımlar” hem sigorta primlerinin hem de işsizlik sigortası primlerinin hesaplanmasında brüt ücrete dahil edilmez.
  • Ancak; ayni yardım niteliğindeki Ramazan Paketi amacıyla bile olsa yapılacak nakdi ödemeler, prime esas kazanca tabi tutulacak ve nakdi ödeme üzerinden prim hesaplanması ve ödenmesi gerekecektir.

Paketlerin Vakıf ve Derneklere Bağışlanması…

Vergi mevzuatımız; Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflara ve kamuya yararlı derneklere makbuz karşılığında yapılan ayni yardımlar belli ölçüler çerçevesinde vergi matrahından düşülmesine imkân tanıyor.

Bakanlar Kurulunca böyle bir statü tanınmayan dernek veya vakıflara yapılan yardımların vergi matrahından düşülmesi olanağı bulunmuyor.

Gıda Bankacılığına Yapılan Yardımlar…

Konu hakkındaki en büyük avantaj gıda bankacılığı yapan kuruluşlarda…

Buna göre; gıda bankacılığı faaliyetinde bulunan vakıf ve derneklere yapılan ayni yardımların tamamı vergi matrahının hesaplanmasında indirim olarak dikkate alınabilmektedir.

Gerek dernek ve vakıflara gerekse gıda bankacılığı faaliyetinde bulunan kurumlara yapılan ayni bağışlar için mükellefler tarafından fatura düzenlenmesi ve açıklama kısmına bunun bağış ve yardım karşılığı bir teslim olduğu yazılması gerekiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Amerika’ya kim karşı çıkacak? 30 Ağustos 2018 | 85 Okunma Kongreden Kalan: Ufukların ötesindeki gayemin malı 23 Ağustos 2018 | 6.195 Okunma Dünya Bir Tweet’le Krize Girmemeli 16 Ağustos 2018 | 96 Okunma ABD yine el altından... 02 Ağustos 2018 | 212 Okunma Yeni dönemin anahtarı… Albayrak başarılı olur mu? 26 Temmuz 2018 | 150 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar